a
Ana SayfaGiyim, Kullanma ve Süs Eşyası1. Erkeklerin ipek giymesi caiz midir?

1. Erkeklerin ipek giymesi caiz midir?

Erkeklerin ipek giymesi haramdır. Çünkü Peygamberimiz (a.s.m.) şöyle buyurmuştur:

— Altın ve ipek ümmetimin erkeklerine haram, kadınlarına helaldir. (Ebû Dâvud, Libas, 12; İbni Mâce, Libas, 19)

Hanefi mezhebine göre, ipeği yastık olarak kullanmakta ve altına serip üzerine yatmakta herhangi bir mahzur yoktur. Çünkü bu, ipeği hafife almaktır.

İmam Ebû Yusuf ile İmam Muhammed’e göre ise ipeği yastık olarak kullanmak, üzerine uzanmak ve oturmak mekruhtur. Böyle ihtilaflı meselelerde ihtiyatlı davranmak takvaya daha uygundur.

İpek karışımı elbise giymeye gelince:

İçinde ipek karışımı olan elbiseyi giymek caizdir ve az miktarda ipek mazur görülür. Zira az miktar ehemmiyetsizdir. Bu da üç veya dört parmak kadar olur. Buna göre, dikişi ipek olan elbiseleri giymek caizdir.

İmam Ebû Yusuf ve İmam Muhammed’e göre, savaşta zaruret dolayısıyla çözgü ve argacı (boyuna ve enine ipleri) ibrişim olan en güzel ipek türünü giymekte bir mahzur yoktur. Çünkü savaşta bu ipeğe ihtiyaç vardır. Bu ipek türü sağlamlığı sebebiyle kişiyi silah darbelerinden korur ve kişiyi daha heybetli gösterip düşmanların kalbine korku salar.

İmam-ı Azam ise yasağın umumi olması sebebiyle bunu mekruh görmüştür. Ona göre, bu konudaki zaruret karışık ipekli giyinmekle de giderilebilir.

(Vehbe Zuhaylî, IV, 353 vd.)

Yazar: Sinan Yılmaz

Paylaş:
Bu Makaleyi Değerlendirin