a
Ana SayfaMuhtelif Dersler1. Kâfir olarak ölen kimseye dua edilir mi?

1. Kâfir olarak ölen kimseye dua edilir mi?

Küfür üzere öldüğü bilinen bir kimsenin affı için dua etmek caiz değildir. Böyle bir kişiye dua etmek kişiyi imandan çıkarıp küfre sokar. Mesela bir kimse dese ki:

— Ya Rabbi! Firavunu affet.

Bu sözü onu imandan çıkarıp kâfir yapar. Bunun sebebi şudur:

Cenab-ı Hak kâfirlere ebedi cehennemi vadetmiştir. Allah’ın bu vaadinden sonra birisi kâfirin affı için dua ederse sanki şöyle demiş olur:

— Ey Allah’ım! Sen her ne kadar kâfirin ebedi cehennemde kalacağını vadetsen de sen vaadinden dönersin; dönsen daha iyi olur.

İşte kâfire dua bu manaya gelir. Hâlbuki Allahu Teâlâ birçok ayet-i kerimede,  اِنَّ اللّٰهَ لَا يُخْلِفُ الْمِيعَادَ  “Şüphesiz Allah vaadinden dönmez.” buyurmuş ve vaadinden dönmeyeceğini ilan etmiştir. Kâfire dua eden ise Allah’ın vaadinden döneceğine ihtimal vermekte ve bu sebeple de imandan çıkmaktadır.

Bununla birlikte, Cenab-ı Hak kâfir olarak ölen kişiye dua etmeyi yasaklamıştır. Bu hususta bir çok ayet-i kerime vardır. Mesela Tevbe suresi 113. ayette şöyle buyrulmuştur:

مَا كَانَ لِلنَّبِيِّ وَالَّذِينَ آمَنُوا  Peygambere ve iman edenlere yakışmaz, onlara caiz değildir,  أَن يَسْتَغْفِرُوا لِلْمُشْرِكِينَ  müşrikler için af dilemek,  وَلَوْ كَانُوا أُولِي قُرْبَى  velev ki yakın akrabaları da olsa,  مِن بَعْدِ مَا تَبَيَّنَ لَهُمْ أَنَّهُمْ أَصْحَابُ الْجَحِيمِ  onların cehennemlik oldukları iyice belli olduktan sonra. Yani küfür üzere öldükleri belli olanlar için af dilemek peygambere ve müminlere caiz değildir.

Bu ayet-i celile hakkında İbni Abbas Hazretleri şöyle der:

— Müminler kâfir olarak ölmüş yakınlarına dua ediyorlardı. Bunu yasaklayan ayet geldi. Ondan sonra duayı kestiler.

Yine Tevbe suresi 84. ayette peygamberimize şöyle emredilmiştir:

وَلاَ تُصَلِّ عَلَى أَحَدٍ مِنْهُم مَاتَ أَبَدًا  Onlardan ölenlerin üzerine asla namaz kılma,  وَلاَ تَقُمْ عَلَىَ قَبْرِهِ  kabirleri başında da dikilme.  إِنَّهُمْ كَفَرُوا بِاللّهِ وَرَسُولِهِ  Çünkü onlar Allah’ı ve resulünü inkâr ettiler,  وَمَاتُوا وَهُمْ فَاسِقُونَ  ve fasık olarak öldüler.

Yine Tevbe suresi 80. ayette şöyle buyrulmuş:

اسْتَغْفِرْ لَهُمْ أَوْ لاَ تَسْتَغْفِرْ لَهُمْ  Onlar için ister af dile, ister af dileme.  إِن تَسْتَغْفِرْ لَهُمْ سَبْعِينَ مَرَّةً  Onlar için yetmiş defa af dilesen de  فَلَن يَغْفِرَ اللّهُ لَهُمْ  Allah onları asla affetmez.  ذَلِكَ بِأَنَّهُمْ كَفَرُوا بِاللّهِ وَرَسُولِهِ  Çünkü onlar Allah’ı ve resulünü inkâr ettiler.

İşte bu gibi ayetlerin beyanıyla, küfür üzere öldüğü bilinen kişilere dua etmek caiz değildir. Dua eden imandan çıkar; artık mümin olmaz.

— Peki, biz bir kimsenin küfür üzere öldüğünü nereden bileceğiz?

Evvela biz insanların gizli hâllerini araştırmakla mükellef değiliz. Ancak kör de değiliz.

– Bir insanın şeriatla kavgası varsa,

– Allah’ın hükümlerini küçümsüyorsa,

– Allah’ın haramlarına helal diyorsa,

– Kur’an’ın tek bir ayetini bile inkâr ediyorsa bu kişi kâfirdir.

Onun “Ben Müslüman’ım.” demesi hiçbir şeyi değiştirmez. Kişi Allah’ın bir hükmünü küçümsese ya da inkâr etse, bu onun mümin olmadığına delildir. Mesela sadece şu kadar dese:

— Faiz bu zamanda helaldir.

Bu söz onun mümin olmadığına delildir. Böyle bir kimsenin cenaze namazı kılınmaz ve ölümünden sonra arkasından dua edilmez.

O hâlde kardeşlerim, kime dua ettiğimize dikkat edelim. Bütün hayatlarını Kur’an’la savaşla geçirenlere, İslam’ın hükümlerini değiştirmeyi kendilerine gaye edinenlere ve dinin hükümlerini küçümseyenlere dua etmeyelim. Dua eden olursa amin demeyelim. Bu iş çocuk oyuncağı değil; bizi imandan çıkaracak, cenneti bize haram edecek ve cehennemde ebedi kalmamıza sebep olacak bir iş!

Ben üzülerek bazen şahit oluyorum ki: Camilerde, küfür üzere öldüğü bilinen kişilere dua ediliyor. Küfür üzere öldüğü belli olan kişilere cenaze namazı kılınıyor. Adam dine sövmüş, Kur’an’a sövmüş, İslam’ın hükümleriyle alay etmiş; cami cemaati bu adamın cenaze namazını kılıyor.

Kim ki böyle bir kişinin cenaze namazını kılar veya ölümünden sonra ona dua ederse imandan çıkmış ve küfre girmiş olur. Küfre girdiği için de eşi boş olur; kurban kesse, kestiği yenmez. Tövbe etmeden bu hâl üzere ölürse, küfür üzere ölmüş olup ebedi cehennemde kalır ve cennetin koksunu bile duyamaz.

Ne olur kardeşlerim, artık bu işleri ciddiye alalım. Allah kafire buğzediyor; biz de buğzedelim. Allah’ın lanet okuduğuna biz dua etmeyelim. Etmeyelim ki yarın mahşer günü onlarla beraber haşredilip, onlarla beraber cehenneme girmeyelim!

Yazar: Sinan Yılmaz

Paylaş:
Bu Makaleyi Değerlendirin