1. Onlar ateşten çıkıcı değildirler. (Bakara, 2/167)

Sevgili kardeşlerim, bir itikad dersinde daha sizlerle beraberiz. Bu eserdeki konumuz, cehennemin kâfirler için ebedi oluşu…

Bazı sözde ilahiyatçıları televizyonlarda görüyoruz, onlar diyorlar ki:

“Kâfirler cehennemde ebedi kalmayacak. Bir müddet cehennemde kaldıktan sonra çıkacak…”

Bu sözü söyleyenler arasında, Mehmet Okuyan ve Mustafa İslamoğlu da var. Bu eserde bu iddianın ne kadar batıl olduğunu, inşallah Kur’an’ın ayetleriyle ispat edeceğiz.

Cehennemin kâfirler için ebedi oluşuna birinci delilimiz, Bakara suresinin 167. ayetidir. Bu ayet-i kerimede Rabbimiz, kâfirlerin ahiretteki pişmanlıklarını beyan ediyor ve ayetin sonunda şöyle diyor:

وَمَا هُمْ بِخَارِجِينَ مِنَ النَّارِ Onlar ateşten çıkıcı değildirler. (Bakara, 2/167)

Bakın ayet ne kadar açık ifade ediyor ve diyor ki: “Onlar ateşten çıkıcı değildirler.”

Aynı mana, Maide suresi 37. ayette şöyle geçiyor:

يُرِيدُونَ أَنْ يَخْرُجُوا مِنَ النَّارِ  Onlar ateşten çıkmak isterler.  وَمَا هُمْ بِخَارِجِينَ مِنْهَا Halbuki oradan çıkıcı değildirler. (Maide, 5/37)

Şimdi şunu sormak istiyorum:

“Onlar ateşten çıkıcı değildirler.” ifadesinden ne anlarsınız? Anlayacağınız tek şey, kâfirlerin ateşten çıkmayacağı ve cehennemde ebedi kalacağıdır. Bu manayı anlamak için ne alim olmaya gerek var ne de müfessir olmaya… Azıcık aklı olan, “Onlar ateşten çıkıcı değildirler.” ifadesinden, cehennemin ebedi olduğunu, ve kâfirlerin Cehennem’de ebedi kalacaklarını anlar.

Ayetin manası bu kadar açıkken, kâfirlerin cehennemden çıkacağını söyleyenler, -Başta Mehmet Okuyan ve Mustafa İslamoğlu- Kur’an’a iftira atmıyor mu? Kur’an diyor ki, “Onlar ateşten çıkmak isterler, lakin ateşten çıkamazlar.” Onlar diyor ki, “Hayır, çıkacak…”

Şimdi biz neye inanacağız? Kur’an’ın apaçık beyanına mı, yoksa bunların sözüne mi? Elhamdülillah, bizler Kur’an’ın ayetine inanıyoruz…

Hem şunu da bir parantez bilgisi olarak ifade etmek istiyorum:

Kur’an’ın bu kadar açık ayetleri karşısında, cehennemin ebedi olduğunu dahi anlayamayanın, din namına hangi sözüne güvenilir, sizlerin vicdanına havale ediyorum.

Bu eserimizde, kâfirlerin cehennemde ebedi kalacağına dair çok ayet-i kerime nakledeceğiz. Bu dersimizi burada noktalayalım. Bir sonraki dersimizde, bu konudaki İkinci ayetin tahlilini yapacağız. O derste görüşünceye kadar Allah’a emanet olun.

(192 kez ziyaret edildi, Bugün 1 ziyaret)

İlgili Videolar

Playlists Have This Video

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir