a
Ana SayfaYiyecekler-İçecekler1. Yenilmesi helal olan ve olmayan hayvanlar hangileridir?

1. Yenilmesi helal olan ve olmayan hayvanlar hangileridir?

Karadan başka yerde yaşayamayan hayvana kara hayvanı denilir. Bunun da üç türü vardır:

1. Kesinlikle kanı olmayan çekirge, sinek, karınca, kurt, eşek arısı, örümcek, osurgan böceği, hamam böceği, akrep, zehirli hayvanlar ve benzerleridir. Çekirge dışında bunların yenilmeleri haramdır. Normalde insan bunlardan iğrendiğinden dolayı bu tür hayvanlar hoşa gitmeyen pis şeylerden kabul edilmiştir.

2. Akan kanı bulunmayan yılan, bütün çeşitleriyle kertenkeleler ve onların büyükleri olan kelerler, bütün haşereler, yerde yaşayan bütün yer fareleri gibi canlılar, keneler-kirpiler, gelincik ve benzeri hayvanlardır. Bunların yenilmesi tiksinti verdiğinden dolayı haramdır.

3. Akan kanı olan hayvanlardır. Bunlar ya evcildir ya da yabanidirler. Evcil olan hayvanlar “En’am” diye bilinen deve, sığır ve koyun olup bunlar ittifakla helaldir. Yine evcil olup pençesi bulunmayan tavuk, güvercin, kaz ve ördek gibi hayvanların kesilmek suretiyle yenilmesi helaldir.

Yabani hayvanlara gelince: Azı dişleri bulunan bütün yırtıcı hayvanların yenilmesi haramdır. Aynı şekilde pençesi olan yırtıcı kuşlar da böyledir. Çünkü bu gibi hayvanlar leş yer. Buna göre, azı dişi bulunan aslan, kurt, sırtlan, kaplan, pars, tilki, kara kedisi, sincap, kursak, samur, ayı, maymun, sansar gibi hayvanların yenilmesi haramdır.

Evcil olmayan hayvanlardan azı dişi ve pençesi bulunmayan hayvanların yenilmesi helaldir. Ceylan, geyik, zürafa, deve kuşu, yabani sığır ve değişik türleriyle yaban eşeği gibi. Çünkü bunlar evcil keçi durumunda olup hoş ve temiz hayvanlardır.

Tavşanın yenmesi de helaldir. Çünkü tavşan hoşa giden ve ceylan gibi azı dişi olmayan bir hayvandır.

(Vehbe Zuhaylî, IV, 461 vd.)

Paylaş:
Bu Makaleyi Değerlendirin