10. Allah’ın Hz. Zekeriya’ya gaybı bildirmesi

Allah’ın gaybı bildirmesi konusunun 10. dersindeyiz. Konumuzu hatırlatarak dersimize başlayalım:

Bir kısım sözde alimler, Allah’ın dilediği kuluna gaybı bildireceğini inkar etmekte ve “Gaybı Allah’tan başkası bilmez.” demektedirler… Evet, “Gaybı Allah’tan başkası bilmez.” sözü haktır ve hakikattir. Lakin bunun iki manası vardır:

  1. Gaybın tamamını Allah’tan başkası bilmez.
  2. Gaybın küçük bir meselesini dahi kişi kendi başına bilemez. Ancak Allah’ın ona bildirmesiyle bilir, manasındadır.

Yine Peygamberimiz (asm)’ın “Ben gaybı bilmem.” sözü, “Gaybın tamamını bilmem. Küçük bir meselesini dahi Allah bildirmeden bilmem.” manasındadır. Yoksa “Allah bana gaybı bildirmez.” manasında değildir. Allah gaybtan dilediği kısmı, dilediği kuluna vahiyle veya ilhamla bildirebilir.

Daha önceki derslerimizde bu meselenin 9 delilini işlemiştik. Bu dersimizde Onuncu Delili işleyeceğiz. Onuncu Delilimiz, Âl-i İmran suresinin 39. ayetidir. Bu ayette şöyle buyurulmuş:

فَنَادَتْهُ الْمَلآئِكَةُ  Melekler ona -yani Zekeriya (as)’a- nida ettiler   وَهُوَ قَائِمٌ يُصَلِّي فِي الْمِحْرَابِ  O mihrapta namaz kılıyordu (şöyle nida ettiler)  أَنَّ اللَّهَ يُبَشِّرُكَ بِيَحْيَـى  Şüphesiz Allah seni Yahya ile müjdeliyor.

Şimdi bu ayet-i kerime üzerinde biraz tahlil yapalım:

Hz. Zekeriya (as) için, bir evladının olması gayb mıdır, değil midir? Elbette gaybtır. Hatta gayb üstüne gaybtır. Çünkü Zekeriya (as) ihtiyar idi, eşi de kısırdı. Bu sebepten dolayı Zekeriya (as) diyor ki:

 رَبِّ أَنَّى يَكُونُ لِي غُلاَمٌ Rabbim benim nasıl çocuğum olacak?  وَقَدْ بَلَغَنِيَ الْكِبَرُ وَامْرَأَتِي عَاقِرٌ  Bana ihtiyarlık gelip çattı, karım da kısırdır.

Zekeriya (as) çocuğunun olacağına şaşırıyor ve inanmakta zorlanıyor. Demek, Zekeriya (as) için çocuğunun olması, gaybtan da öte sebepler açısından imkansız bir şey.

Şimdi sorumuz şu:

– Melekler bu gaybi meseleyi Zekeriya (as)’a haber vermiş mi vermemiş mi? Ayetin beyanıyla vermiş. Hani Allah gaybı kimseye bildirmiyordu. İşte bakın, Zekeriya (as)’a bildirmiş.

Şimdi, “Allah gaybı kimseye bildirmez.” diyen Abdülaziz Bayındır’a, Mustafa İslamoğlu’na ve Mehmet Okuyan’a şu soruları soralım:

– Zekeriya (as)’a bir evladının olacağını bildirmek, gaybı bildirmek değil midir? Hz. Yahya’nın dünyaya geleceği, gayb değil midir? Eğer gayb değilse nedir? Allah’ın Zekeriya (as)’a gaybı bildirmesi apaçık ortada iken ve ayetle sabitken, siz nasıl oluyor da, “Allah gaybı kimseye bildirmez, kimse gaybı bilemez.” diyorsunuz? Allah sizin bu yanlış fikirlerinizden, Ümmet-i Muhammed’i muhafaza etsin.

Sevgili kardeşlerim, bu dersimizi burada noktalayalım. Bir sonraki derste, meselemize dair On Birinci Delili işleyeceğiz. O derste görüşünceye kadar Allah’a emanet olun…

(190 kez ziyaret edildi, Bugün 2 ziyaret)

İlgili Videolar

Playlists Have This Video

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir