10. Büyük günah işleyenin kafir olmayacağına 9. delil

Tekfir konusunun Onuncu dersindeyiz. Konuyu hatırlatarak dersimize başlayalım:

Tekfir: Kişiyi küfre nispet etmek ve kâfir olduğunu söylemektir.

Maalesef günümüzde bazı Müslümanlar, günah işleyenleri tekfir etmekte; onları kâfir olmakla itham etmektedirler. Günah işlemeyi küfür kabul eden bu zihniyete göre, büyük günah işleyen herkes kâfirdir. Halbuki Ehl-i sünnet itikadına göre, büyük günah işlemek kişiyi dinden çıkarmaz ve kâfir yapmaz.

Önceki derslerimizde, bu meselenin 8 delilini işlemiştik. Bu dersimizde, Dokuzuncu delili işleyeceğiz. Dokuzuncu delilimiz, Al-i İmran suresinin, 135. ayetidir. Cenab-ı Hak, cennetin, takva sahipleri için hazırlandığını beyan buyurmuş ve takva sahiplerinin sıfatlarını zikretmiş. Takva sahiplerinin dördüncü sıfatı olarak şöyle buyurmuş:

وَالَّذِينَ إِذَا فَعَلُوا فَاحِشَةً  Onlar bir günah işlediklerinde   أَوْ ظَلَمُوا أَنْفُسَهُمْ  veya nefislerine zulmettiklerinde   ذَكَرُوا اللَّهَ  Allah’ı hatırlarlar   فَاسْتَغْفَرُوا لِذُنُوبِهِمْ  ve günahları için af dilerler   وَمَنْ يَغْفِرُ الذُّنُوبَ إِلاَّ اللَّهُ  Allah’tan başka günahları affedecek kimdir?   وَلَمْ يُصِرُّوا عَلَى مَا فَعَلُوا وَهُمْ يَعْلَمُونَ  Onlar işledikleri günahta bile bile ısrar etmezler.  

Bu ayet-i kerimede, Allah takva sahiplerini anlatırken, “Onlar günah işlemezler.” demiyor. “Onlar günah işleyince Allah’ı hatırlar ve tövbe ederler.” diyor.

Takva sahipleri ki, onlar müminlerin en makbulüdür; derece bakımından en üstte olanlarıdır. Buna rağmen, günah işleyebiliyorlar. Demek günah işlememek, -Peygamberler ve ehass-ı havas müstesna- insanların başaramayacağı bir şeydir. Takva sahibi olsa da bazen günah işler, nefsine zulmeder.

Eğer günah işlemek kişiyi imandan çıkarıyor ve kâfir yapıyorsa, dünyada tek bir mümin yoktur; herkes kâfirdir. Bu durumda Cenab-ı Hak, takva sahiplerini az küfre girmekle medh-ü sena etmiş olur. Yani ayetin manası şöyle olur:

Takva sahibi kullar o kimselerdir ki, günah işleyip kâfir olduklarında Allah’ı hatırlarlar ve af dilerler. Onlar kâfirlikte ısrar etmezler. Arada bir kâfir olur, sonra tekrar imana girerler.

İşte ayetin manası böyle olur. Allah’ın takva sahiplerini, arada bir kâfir olmakla övmesi mümkün müdür? Eğer “Büyük günah işleyen kâfir olur.” derseniz, “Evet, mümkündür, Allah onları, arada bir kâfir olmakla methetmiştir.” demek zorunda kalırsınız. Bu ise batıldır. Değil takva sahibi, hiçbir mümin, arada bir kâfir olmakla methedilmez. Bu durum da ispat eder ki, günah işlemek, kişiyi kâfir yapmaz. Takva sahiplerinin dahi, günah işlememek gibi bir sıfatı yoktur.

Bu delili burada noktalayalım. Bir sonraki derste görüşünceye kadar, Allah’a emanet olun…

(139 kez ziyaret edildi, Bugün 1 ziyaret)

İlgili Videolar

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir