10. Ölülere bağışlanan Kur’an’ın sevabı bölünür mü?

Bu dersimizde şu sorunun cevabını vereceğiz:

— Okuduğumuz Kur’an’ın sevabını bağışlarken ölülerimizin tamamına niyet ediyoruz. Acaba sevap ölülere bölünüyor mu yoksa her bir ölü sevabın tamamını mı alıyor?

İbni Hacer Hazretleri bu konuda şöyle der:

— Ölülere okunan Kur’an’ın sevabı, bölünmeden tam olarak kendilerine ulaşır. Bu, Allah’ın geniş rahmetine en uygun olandır. (Buğyetu’l Musterşidin, 297)

Üstad Bediüzzaman Hazretleri de sevabın bölünmeyeceği görüşündedir. Birinci Şua isimli eserinde bu meseleyi izah eder.

Şimdi, bu meseleyi şu misallerle izah etmeye çalışalım:

  1. Dünyada yedi milyar insan var. Her birinin cep telefonu olduğunu farz edelim. Hepsi aynı anda aynı radyo kanalını açsa, bir frekanstan yayınlanan ses tam yedi milyar kişiye aynı anda ulaşır. Ne bir karışıklık olur ne de bir zorluk.
  2. Yeryüzünde bir milyar evin olduğunu farz edelim. Her evde bir televizyon olsa, hepsi aynı kanalı açsa, aynı canlı yayın bir anda bir milyar evde gözükür. Biri diğerine mâni olmaz.
  3. Bazı illerimizde ezan tek bir merkezden okunuyor. Tek bir merkezden okunan ezan milyonlarca insanın kulağına aynı anda ulaşıyor. Hiç bir zorluk olmuyor.
  4. Bir lambanın karşısına binlerce ayna koysak, her aynada bir lamba gözükür. Hiçbir zorluk ve karışıklık olmaz.
  5. Güneşe karşı milyarlarca cam veya şeffaf şey koysak, güneş aynı anda milyarlar yerde temessül eder. Bir yere ulaşması diğer yere ulaşmasına mâni olmaz.

Dünyada bu kadar örneğini gördükten sonra Fatiha, Yasin ve Kur’an hatmi gibi şeylerin bir anda bütün ölülülere ulaşmasını niçin akıldan uzak görelim?

Bir Fatiha’nın milyonlarca ölüye aynı anda ulaşmasıyla, bir kanalda oynayan filmin milyonlarca evde aynı anda seyredilmesi arasında ne fark vardır?

Yine bir Yasin-i şerifin milyarlarca ferde aynı anda ulaşmasıyla, bir radyo kanalından yapılan yayının milyarlarca kişiye aynı anda ulaşması arasında ne fark vardır?

Yine nurani bir sevabın binlerce ruh aynasında aynı anda temessülü ile bir lambanın binlerce aynada aynı anda temessülü arasında ne fark vardır?

Hiçbir fark yoktur. Birine kadir olan Allahû Teâlâ diğerine de kadirdir. Âmenna ve saddekna!

(20 kez ziyaret edildi, Bugün 1 ziyaret)

İlgili Videolar

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir