a
Ana SayfaAbdest11. Tırnakların altındaki kirler abdeste mâni midir?

11. Tırnakların altındaki kirler abdeste mâni midir?

Bilindiği gibi, abdestte elin dirseklere kadar yıkanması farzdır. Dirsekler de yıkamaya dâhildir.

Bu sebeple, elin üzerindeki boya ve cila gibi şeyler abdeste mânidir. Çünkü bunlar suyun altına ulaşmasına engeldir.

Tırnakların altındaki kirler ise affedilmiştir. Çünkü bu kirleri her vakit temizlemekte zorluk vardır. Buna göre, tırnağın altındaki kir sebebiyle su altına ulaşmayacak olsa abdest sahihtir.

(Vehbe Zuhaylî, I, 152; Ömer Nasuhi Bilmen, Sf. 88, Madde 145-146)

Yazar: Sinan Yılmaz

Paylaş:
Bu Makaleyi Değerlendirin