a
Ana SayfaZekat10. Zekâtı yıl dolmadan önce vermek caiz midir?

10. Zekâtı yıl dolmadan önce vermek caiz midir?

Nisap miktarında olan bir malın zekâtı senesi dolmadan önce erkene alınarak verilebilir. Zira zekât kolaylık olması için ertelenen mali bir haktır. Dolayısıyla vakti gelmeden önce -iyilik etmek kastıyla- peşin olarak verilmesi de caizdir.

Fakat nisap miktarında olmayan bir malın zekâtını yıl dolmadan önce vermek caiz değildir. Çünkü bu mal henüz zekâta tabi değildir. Böyle bir mal nisaba ulaştığında, bir sene sonra zekâtını tekrar vermek gerekir.

Nisap miktarındaki bir malın birkaç senelik zekâtı da birden verilebilir. Eğer zekâtı verilen mal sonradan azalırsa verilen fazla zekât sadaka yerine geçer.

Bir kimsenin mesela yüz bin lirası olduğu hâlde önceden acele ederek iki yüz bin liranın zekâtını vermiş olsa, bununla aynı yılda sahip olacağı diğer yüz bin liranın zekâtına ve sahip olamadığı takdirde ertesi yıl sahip olacağı yüz bin liranın zekâtına niyet etse, bu niyeti geçerli olur.

Yine bir kimsenin yüz bin lirası olduğu hâlde iki yüz bin lirası olduğunu zannederek ona göre zekât verecek olsa, fazla verdiği bu zekâtı ertesi yılın zekâtına sayabilir.

(Fethu’l-Kadîr, I, 516; el-Bedayi, II, 50 vd.; Ömer Nasuhi Bilmen, Sf. 363-364, Madde 85, 86, 87, 88)

Yazar: Sinan Yılmaz

Paylaş:
Bu Makaleyi Değerlendirin