a
Ana SayfaZekât101. Sâime hayvanlar sene içinde değiştirilse zamanın hükmü devam eder mi?

101. Sâime hayvanlar sene içinde değiştirilse zamanın hükmü devam eder mi?

Ticaret için olmayan sâime hayvanlar sene içinde kendi cinsleriyle veya başka cinslerle değiştirilecek olursa, sene başından başlayan müddetin hükmü kalmaz.

Mesela sâime olan kırk koyun sene içinde başkasına verilip bunların yerine yine sâime olan kırk koyun veya beş deve alınacak olsa, bunların alınışı üzerinden bir yıl geçmedikçe zekâta tabi olmazlar. Çünkü sâime olan hayvanlardan alınacak zekât onların aynları (bizzat kendileri) ile geçerlidir. Onlara karşılık alınan sâime hayvanlar ise önceki sâime hayvanların aynı değildir. Bu sebeple de zekâta tabi olmazlar.

Ancak bu sâime hayvanlar, zekâtları verilmeden veya verildikten sonra geçer parayla değiştirilecek olur ve sahibinin nisap miktarına ulaşan başka parası bulunursa, bu durumda, bu nakitler birbirine ilave edilir. Nisap miktarı anapara üzerinden bir yıl geçince, hayvanlardan elde ettiği paraları da buna ilave ederek zekâtını toptan olarak öder. Nisap miktarı ticaret malı bulunduğu takdirde de hüküm böyledir.

(Ömer Nasuhi Bilmen, 352, Madde 48)

Yazar: Sinan Yılmaz

Paylaş:
Bu Makaleyi Değerlendirin