a
Ana SayfaZekât102. Hayvanlara ortak olanlar zekâtı nasıl hesap eder?

102. Hayvanlara ortak olanlar zekâtı nasıl hesap eder?

Hayvanlara ortak olanların her biri kendi hissesini hesaplayarak zekâtını öder. Şöyle ki:

Koyunların zekâtında 39 koyuna kadar zekât vermek gerekmez. 40 koyun olunca 1 koyun zekât verilir. Bundan sonra 120 koyuna kadar bağışlanmıştır. 121 koyun olunca 2 koyun zekât vermek gerekir.

Mesela bir kimsenin 80 koyunu olsa yalnız 1 koyun zekât vermesi gerekir. Fakat iki kişi eşit ortak olup 80 koyunları bulunsa, bunların 2 koyun zekât vermesi gerekir. Çünkü her ortağın nisap miktarı koyunu vardır. Bu koyunlar yalnız bir kişinin malıymış gibi sayılmaz.

Eğer iki kişinin eşitlik üzere ortak 40 koyunu bulunsa, bu durumda zekât gerekmez. Çünkü ortaklardan hiçbiri nisap miktarına tek başına sahip değildir.

Eğer iki ortaktan birinin hissesi nisap miktarına ulaşır, diğerininki ulaşmazsa, ulaşmayan kimsenin zekât vermesi gerekmez; zekâtı sadece nisaba ulaşan verir.

Buna göre, ortakların toplam 60 koyunu bulunsa; 40 koyun bir ortağın, 20 koyun diğer ortağın olsa, 40 koyunu olan zekâtını verir, diğeri hiçbir şey vermez.

Demek, hesap yapılırken ortakların hissesi esas alınıyor. Hissesi nisaba ulaşan zekâtla mükellef oluyor, hissesi nisaba ulaşmayana ise bir şey lazım gelmiyor.

(Vehbe Zuhaylî, III, 341; Ömer Nasuhi Bilmen, 363, Madde 84)

Yazar: Sinan Yılmaz

Paylaş:
Bu Makaleyi Değerlendirin