a
Ana SayfaZekât103. İki koyun zekât vermek gerekse, iki koyun kıymetinde tek koyun verilir mi?

103. İki koyun zekât vermek gerekse, iki koyun kıymetinde tek koyun verilir mi?

Kendilerinde faiz uygulanmayan ve şer’an ölçek ve tartı esasına bağlı bulunmayan malların zekâtında kıymetlerine bakılır; ağırlık ve adetlerine bakılmaz.

Buna göre, 121 koyunu bulunan ve üzerine zekât olarak 2 koyun farz olan kimse, bunların kıymetlerini para olarak verebileceği gibi, bu ikisinin kıymetine denk bir koyun vererek de zekâtını ödeyebilir. Çünkü koyunlar kıymete bağlı mallardandır. Bunlarda riba (faiz) gerçekleşmez.

Kendilerinde şer’an riba işlemi yürütülen mallarda ise kıymete değil, ağırlığa itibar edilir.

Mesela zekât olarak verilmesi gereken 5 kilo buğday karşılığında 4 kilo iyi cins buğday verilemez. Yine 3 gram altın yerine, 1 gram ağırlığında olup üzerindeki sanattan dolayı 3 gram altın kıymetinde bulunan bir altın verilemez. Çünkü buğday ve altın, kendilerinde faiz uygulanan ve şer’an ölçek ve tartı esasına bağlı olan mallardandır. Bu sebeple, eğer böyle yapılırsa riba (faiz) gerçekleşmiş olur.

(Ömer Nasuhi Bilmen, 354, Madde 53)

Yazar: Sinan Yılmaz

Paylaş:
Bu Makaleyi Değerlendirin