a
Ana SayfaNamaz104. Vaktin ortasında âdet gören kadın bu namazı daha sonra kaza eder mi?

104. Vaktin ortasında âdet gören kadın bu namazı daha sonra kaza eder mi?

Namaz kılmakla mükellef olan bir kadın vakit girdiği hâlde henüz namazını kılmadan âdet görse, Hanefi mezhebine göre, o vaktin namazını kaza etmekle yükümlü olmaz. Zira namazın edası mükellefe -daha önce kılmamışsa- vaktin sonunda farz olur. Âdet gören kadın ise vaktin sonunda namaza ehil değildir. Bu sebeple de namaz ona farz olmaktan çıkar.

Buna göre, bir kadın temiz olarak yatsa ve uyandığı zaman hayız görmeye başladığını anlasa, uyandığı andan itibaren âdet görmeye başlamış sayılır ve vaktin namazını kılmaz. Mesela zeval vaktinde temiz olarak yatsa ve ikindi namazına yarım saat kala kalksa ve âdet görmeye başladığını anlasa, bu kadına öğle namazı farz olmaz. Dolayısıyla öğle namazını temizlendiği zaman kaza etmez.

Buna mukabil, âdetli bir kadın yatar ve vakit çıktıktan sonra uyandığı zaman temizlenmiş olduğunu anlarsa, ihtiyat olarak yattığı zamandan itibaren temizlenmiş sayılır ve o vaktin namazını kılar. Mesela zeval vaktinde âdetli olarak yatsa ve ikindi vakti girdikten sonra kalksa ve temizlendiğini anlasa, bu kadına öğle namazı farz olur. Dolayısıyla kılmadığı öğle namazını kaza eder.

(Reddü’l Muhtar, I, 485; Vehbe Zuhaylî, I, 445)

Yazar: Sinan Yılmaz

Paylaş:
Bu Makaleyi Değerlendirin