a
Ana SayfaZekât107. Fitre vermenin hükmü nedir?

107. Fitre vermenin hükmü nedir?

Fitre: Ramazan ayının sonuna yetişen ve temel ihtiyaçlarından başka en az nisap miktarı mala sahip olan her Müslüman için verilmesi vacip olan bir sadakadır. Fitre, nisap miktarı mala sahip olan her Müslüman için vaciptir; ister çocuk olsun, ister mecnun…

Bunların velileri eğer bunların mallarından fitre vermezlerse, çocuk bâliğ olunca, mecnun da iyileştikten sonra bu sadakayı ödemekle yükümlü olurlar. Bu mesele İmam-ı Azam ile İmam Ebû Yusuf’a göredir.

İmam Muhammed ve İmam Züfer’e göre ise bunlara -kendi mallarından- fitre sadakası vermek vacip değildir. Bu sadakayı onlar adına vermek babalar üzerine vaciptir. Çocukların fitrelerini babaları kendi mallarından öderler. Eğer çocukların veya mecnunların babaları veya vasileri bu sadakayı onların mallarından verirse, onu ödemek ve geri iade etmek zorundadırlar.

Fitrenin vacip olması için gereken nisap zekâtın nisabıdır. Altının nisabı yirmi miskal, gümüşün nisabı ise iki yüz dirhemdir. Bu ölçüleri grama çevirdiğimizde, 85 gram altın ve 595 gram gümüş eder. (Nisabın detayını 13. maddede işlemiştik.)

(Ömer Nasuhi Bilmen, 369, Madde 109, 112)

Yazar: Sinan Yılmaz

Paylaş:
Bu Makaleyi Değerlendirin