11. Büyük günah işleyenin kafir olmayacağına 10. delil

Tekfir konusunun On birinci dersindeyiz. Konuyu hatırlatarak dersimize başlayalım:

Tekfir: Kişiyi küfre nispet etmek ve kâfir olduğunu söylemektir.

Maalesef günümüzde bazı Müslümanlar, günah işleyenleri tekfir etmekte; onları kâfir olmakla itham etmektedirler. Günah işlemeyi küfür kabul eden bu zihniyete göre, büyük günah işleyen herkes kâfirdir. Halbuki Ehl-i sünnet itikadına göre, büyük günah işlemek kişiyi dinden çıkarmaz ve kâfir yapmaz.

Önceki derslerimizde, bu meselenin 9 delilini işlemiştik. Bu dersimizde, Onucu delili işleyeceğiz. Onucu delilimiz, Enfal suresinin 29. ayetidir. Bu ayette şöyle buyurulmuş:

يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا  Ey iman edenler   اِنْ تَتَّقُوا اللَّهَ   eğer Allah’a karşı takva sahibi olursanız   يَجْعَلْ لَكُمْ فُرْقَانًا   Allah size bir furkan verir   وَيُكَفِّرْ عَنْكُمْ سَيِّئَاتِكُمْ وَيَغْفِرْ لَكُمْ  günahlarınızı örter ve sizleri bağışlar.

Bu ayet-i kerimede, Allah mümin kullarına, “Ey iman edenler!” diye seslenmiş ve takva sahibi olmaları şartıyla, onların günahlarını örteceğini ve onları affedeceğini beyan buyurmuştur.

Şimdi şöyle bir tahlil yapalım:

Birinci sorumuz şu: Allah’ın hitap ettiği bu kişiler mümin midir, değil midir?

Elbette mümindir. Bunun delili, Allah’ın onlara, “Ey iman edenler” diye seslenmesidir. Eğer mümin olmasalardı, bu hitaba mazhar olamazlardı.

İkinci sorumuz şu: Bu müminlerin günahları var mıdır?

Elbette vardır. Çünkü Allah onlara, günahlarını affetmeyi vaat ediyor. Affın olabilmesi için, önce günahın olması lazım. Günah olmadan af olmaz. Allah’ın onlara; “Günahlarınızı örterim ve sizi bağışlarım.” demesi ispat eder ki, bu kişiler evvelde günah sahibidir. Bu günah, küçük günah da olabilir, beşeriyet iktizasıyla nadiren işledikleri, büyük günah da olabilir.

Bakın, Cenab-ı Hak günahı olan kişilere, “Ey iman edenler” diye hitap ediyor ve onların imanını tescil ediyor. İşte Allah’ın bu hitabı ispat eder ki, günah işlemek kişiyi imandan çıkarmaz. Eğer günah işlemek kişiyi imandan çıkarsaydı, Allah onlara, “Ey iman edenler” diye seslenmezdi. Madem seslenmiş, o halde onlar mümindir; günahları onları imandan çıkarmamış ve kâfir yapmamıştır. İnşallah takvaları sebebiyle de küçük günahları ve nadiren işledikleri büyük günahları affedilir…

Bu delili burada noktalayalım. Bir sonraki derste görüşünceye kadar, Allah’a emanet olun…

(134 kez ziyaret edildi, Bugün 1 ziyaret)

İlgili Videolar

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir