a
Ana SayfaMescidlere Ait Hükümler11. Camide yemek yenir mi?

11. Camide yemek yenir mi?

Hanefi mezhebine göre, itikafa girmeyen kimsenin mescid içinde yemek yemesi tenzihen (haramdan uzak) mekruhtur. Diğer bir görüşe göre ise seferî olanın ve memleketinden uzak kalmış kimsenin mescid içinde yemek yemesi caizdir. Böyle bir kimsenin ihtilaftan kurtulmak için itikâfa niyet etmesi güzel olur. Çünkü itikâfta olan kişinin mescitte yemek yemesi ittifakla caizdir.

Maliki mezhebine göre, -etrafı kirletmediği sürece- yabancı olanların mescitlerde yemek yemeleri caizdir. Aynı şekilde Hanbeli mezhebine göre de -mescidi kirletmemek şartıyla- mescitte yemek yemek mübahtır.

Netice: Bir Hanefi mümkün olduğu sürece cami ve mescitlerde yemek yememelidir. Çünkü bu, mezhebine göre tenzihen mekruhtur. Eğer seferî veya vatanından uzakta olursa, bu durumda yemesi caiz olur. Ancak bu durumda itikâfa niyet etmelidir. Bu sayede ihtilaftan da kurtulmuş olur.

Bununla birlikte, eğer bir zaruret olursa Maliki ve Hanbeli mezheplerini taklit ederek mescitte yemek yiyebilir. Çünkü zaruret durumlarında başka bir mezhebi taklit etmek caizdir.

(Vehbe Zuhaylî, I, 296)

Yazar: Sinan Yılmaz

Paylaş:
Bu Makaleyi Değerlendirin