a
Ana SayfaHayız ve Nisaf11. Dokuz yaşındaki bir kız kan görse ne yapar?

11. Dokuz yaşındaki bir kız kan görse ne yapar?

Âdetin ilk başlama yaşı dokuzdur. Dokuz yaşından önce gelen kan âdet kanı değildir ve kız bu kan sebebiyle hayız olmaz.

Dokuz yaşını tamamlayan bir kız ilk defa gördüğü kandan dolayı namazını ve orucunu bırakır. Eğer kan üç gün tamamlanmadan kesilirse, bu kanın âdet kanı değil, istihâza kanı olduğu anlaşılır. Çünkü âdetin en azı üç gündür. Bu durumda, kazaya bıraktığı namazları kaza eder. (İstihâza kanı hastalık hâlinde çıkan ve hayız kanından farklı olan bir kandır. Kişi bu kan sebebiyle âdet olmaz.)

İmam-ı Azam Hazretlerinden nakledilen bir görüşe göre ise ilk başlayan bu kan üç gün devam edip de hayız kanı olduğu bilinmedikçe namazı terk etmez ve orucuna devam eder. Kan üç gün devam eder de hayız kanı olduğu anlaşılırsa, âdet hükümleri bu zaman geçerli olur.

Ancak birinci görüş daha çok kabul görmüştür ve fetva ona göredir. Kız annelerinin bu durumu iyi bilmesi ve kızlarına buna göre amel ettirmesi gerekmektedir.

(Ömer Nasuhi Bilmen, Büyük İslam İlmihali, sf. 76, Madde 114)

Yazar: Sinan Yılmaz

Paylaş:
Bu Makaleyi Değerlendirin