a
Ana Sayfaİtikâf11. İtikâfı bozan hususlar nelerdir?

11. İtikâfı bozan hususlar nelerdir?

İtikâfı bozan hususlar şunlardır:

1. Şer’i bir özür olmaksızın -abdest almak veya gusletmek gibi hâller müstesna- mescitten dışarı çıkmak itikâfı bozar. Bu müddet İmam Ebû Yusuf ve İmam Muhammed’e göre, bir günün yarısından ziyade bir zamandır. Diğer bir görüşe göre de günün belirsiz bir vaktinden ibarettir. Kadın da itikâf yaptığı odadan özürsüz olarak evinin içine çıkarsa itikâfı bozulur. Nafile olan itikâflarda ise -bir özür bulunsun veya bulunmasın- dışarı çıkmakla itikâf bozulmaz.

2. Hasta ziyaretinde bulunmak, cenaze hizmetinde bulunmak, cenaze namazı kılmak, şahitlik yapmak gibi sebeplerle mescitten dışarıya çıkmak itikâfı bozar. Ancak itikâf adağı yapılırken hastaları ziyaret etmek ve cenaze namazında bulunmak şart kılınmışsa, bunlar için çıkılması itikâfı bozmaz.

3. Pek az rastlanan bir özürden dolayı, mesela boğulmakta olanı veya yangına düşmüşü kurtarmak gibi bir sebeple dışarıya çıkmak itikâfı bozar.

4. Unutarak da olsa gece veya gündüz vakti cinsel ilişkide bulunmak itikâfı bozar.

5. Öpme, dokunma ve uyluklar arasında oynama gibi bir durum sebebiyle boşalmak itikâfı bozar. İtikâfa giren kişi düşünmek veya bakmak suretiyle boşalırsa ya da kucaklaşıp da boşalma olmazsa itikâfı bozulmaz. Çünkü bu durum ne orucu ne de haccı bozan bir şeydir. Dolayısıyla itikâfı da bozmaz.

6. Mürted olmak itikâfı bozar. İtikâfta bulunan kişi eğer dinden çıkarsa itikâfı bozulur. Tekrar İslam’a dönerse bozulan itikâfı kaza etmesi gerekmez. Bunun sebebi İslam’a girmesini teşviktir.

7. Gündüz yahut bilerek yapmışsa gece vakti sarhoş olmak itikâfı bozar. Çünkü bu kişi artık ibadet yapmaya ehil değildir.

8. Uzun süre bayılmak ve delirmek itikâfı bozar. İtikâfa giren kişi birkaç gün deli veya baygın kalsa itikâfı bozulur. Çünkü kişi bu durumda ibadete ehil değildir.

9. Âdet veya nifas hâlinin gerçekleşmesi itikâfı bozar. Kadın itikâf esnasında âdet veya lohusa olursa itikâfı bozulur

10. Kasten yemek yemek vacip itikâfı bozar. Çünkü Hanefi mezhebine göre, vacip itikâflarda oruç şarttır. Orucu bozulanın itikâfı da bozulur. İtikâflı kişinin unutarak yemek yemesiyle itikâfı bozulmaz. Çünkü unutarak yemek yemek orucu bozmaz.

11. Dedikodu etmek, iftira atmak, laf taşımak gibi büyük günahları işlemek, Malikilerde meşhur olan iki görüşten birine göre, itikâfı bozar. Cumhura ve Malikilerde meşhur olan diğer görüşe göre ise bozmaz.

(Merâkı’l-Felah 120; ed-Dürrü’l-Muhtar, II, 185 vd.)

Yazar: Sinan Yılmaz

Paylaş:
Bu Makaleyi Değerlendirin