a
Ana SayfaOruç11. Oruca niyet eden kimse niyetinden dönse orucu bozulur mu?

11. Oruca niyet eden kimse niyetinden dönse orucu bozulur mu?

Bir kimse geceleyin oruca niyet etse ve daha sonra imsak vaktinden önce bu niyetinden dönse, bu dönüşü sahih olur ve orucu bozulur.

Eğer imsak vaktinden sonra niyetinden dönse, bu dönüşü sahih olmaz ve orucu bozulmaz. İmsak vaktinden sonra orucun bozulabilmesi için yemek ve içmek gibi orucu bozan bir şey yapmalıdır.

Demek, oruçtan dönülmesi imsak vaktinden önce niyetle, imsak vaktinden sonra ise yemekledir.

(Ömer Nasuhi Bilmen, 296, Madde 78)

Yazar: Sinan Yılmaz

Paylaş:
Bu Makaleyi Değerlendirin