a
Ana SayfaTilavet Secdesi11. Secde ayeti namazda okunursa tilavet secdesi nasıl yapılır?

11. Secde ayeti namazda okunursa tilavet secdesi nasıl yapılır?

Namaz esnasında okunan secde ayetinden dolayı namaz içinde tilavet secdesi yapılması vaciptir. Çünkü bu secde namazın fiillerinden olan kıraat sebebiyle vacip olmuştur. Dolayısıyla namazla ilgili fiillere iltihak etmiş olur ve namazın bir parçası gibi olur.

Secde ayetini namazda okuyan kişi namazın kıraatine devam edecekse şöyle yapar:

Secde ayetini okuduktan sonra “Allahu ekber” diyerek secdeye gider. Secdede üç kere “Sübhâne rabbiye’l-a’la” der. Sonra “Allahu ekber” diyerek secdeden kalkar ve kıyama geçerek kıraatine kaldığı yerden devam eder.

Eğer secde ayetini okuduktan sonra namazın kıraatine son verecekse şöyle yapar:

Tilavet secdesini namazın rükûu veya secdesi içinde eda eder. Eğer rükû ile tilavet secdesini eda edecekse, rükûa giderken tilavet secdesine niyet etmesi gerekir. Eğer namazın secdesi ile tilavet secdesini eda edecekse, niyet etsin etmesin önemli değildir. Secde hem namaz secdesi hem de tilavet secdesi yerine geçer.

Ancak bu kişi imamsa tilavet secdesine namazın secdesine giderken niyet etmelidir. Çünkü cemaat tilavet secdesine genelde secdeye giderken niyet eder. İmam rükûa giderken, cemaat secdeye giderken niyet ederse, cemaatin secdesi sahih olmaz. İmamların bu hususa dikkat etmesi gerekir.

(Vehbe Zuhaylî, II, 237)

Yazar: Sinan Yılmaz

Paylaş:
Bu Makaleyi Değerlendirin