a
Ana SayfaTeyemmüm11. Su aşırı derecede soğuk olsa teyemmüm edilebilir mi?

11. Su aşırı derecede soğuk olsa teyemmüm edilebilir mi?

Su aşırı derecede soğuk da olsa namaz abdesti yerine teyemmüm edilemez. Kişi soğuk suyla abdestini almalı ve namazını öyle kılmalıdır.

Suyun soğuk olması sebebiyle gusül abdesti yerine teyemmüm etmeye gelince, bu durumda teyemmümün caiz olabilmesi için şu üç şarttan biri olmalıdır:

1. Soğuk suyla yıkandığında ölmekten korkması.

2. Bazı organlarının telef olmasından korkması.

3. Hastalıktan korkması.

Bu üç durumda -kişi seferî de olsa mukim de olsa- gusül abdesti yerine teyemmüm edebilir. Çünkü bu şartları taşıyan kişi hakkında bir tehlike söz konusudur.

Bu gibi durumlar tecrübeyle veya bir doktorun söylemesiyle bilinir. Hanefi ve Hanbeli mezheplerine göre, doktorun Müslüman olması şarttır. Şafiî ve Maliki mezheplerine göre ise Müslüman olması şart değildir. Zaruret hâlinde Şafiî ve Maliki mezhepleri taklit edilerek Müslüman olmayan bir doktorun sözüyle amel edilebilir.

Sözün özü: Su aşırı derecede soğuk olur, ısıtma imkânı bulunmaz ve kişi bu suyla yıkandığında hasta olacağına veya hastalığının uzayacağına tecrübeyle veya kuvvetli bir zanla kanaat getirirse ya da Müslüman bir doktorun -Şafiî ve Malikilere göre Müslüman olması şart değildir- söylemesiyle bilirse, bu durumda su hükmen yok kabul edilir ve kişi teyemmüm edebilir.

(Vehbe Zuhaylî, I, 319)

Yazar: Sinan Yılmaz

Paylaş:
Bu Makaleyi Değerlendirin