a
Ana SayfaHadis Savunması12. O, hevasından konuşmaz! (Necm 3)

12. O, hevasından konuşmaz! (Necm 3)

Hadis inkârcıları, “Biz Kur’an’a uyarız. Kur’an bize yeter.” diyorlar. Biz de onlara diyoruz ki:

Madem siz Kur’an’a uyuyorsunuz o hâlde Necm suresinin şu ayetlerine dikkat edin. Bakın, Rabbimiz ne buyurmuş:

وَمَا يَنْطِقُ عَنِ الْهَوَى  O -yani Efendimiz (a.s.m.)- hevasından konuşmaz.  إِنْ هُوَ إِلاَّ وَحْيٌ يُوحَى  Onun konuşması ancak kendisine vahyedilendir. (Necm 3-4)

Bu ayetlerin açık beyanına göre, Peygamberimiz (a.s.m.) nefsinin arzusuna göre konuşmazdı. Onun her sözü -bilhassa dine ait her sözü- vahiyledir. Eğer Efendimiz (a.s.m.) hevasından konuşacak olsaydı, neyin olacağını şu ayet-i kerime beyan eder:

وَلَوْ تَقَوَّلَ عَلَيْنَا بَعْضَ الْأَقَاوِيلِ  Eğer o bize bazı sözler uydursaydı,  لَأَخَذْنَا مِنْهُ بِالْيَمِينِ  elbette biz onu bundan dolayı kudretimizle yakalardık,  ثُمَّ لَقَطَعْنَا مِنْهُ الْوَتِينَ  sonra da onun şah damarını keser atardık. (Hakka 45-47)

Bütün bu ayetlerin beyanıyla, Efendimiz (a.s.m.) hevasından konuşmuyor, nefsiyle hükmetmiyor, arzusuna göre söylemiyor; o sadece kendisine vahyedileni konuşuyor.

Madem kendisine vahyedileni konuşuyor o hâlde onun sözünü dinlememek, Allah’ın emrini dinlememektedir; hadis-i şerifleri inkâr etmek, Allah’ın vahyini inkâr etmektir.

Kur’an, Efendimiz (a.s.m.)’ın her sözünün vahiyle olduğunu beyan ederken, bir Müslüman nasıl olur da o sözlere kıymet vermez, biz buna şaşıyoruz!

Hadi o sözle amel edemiyorsun, yaşayamıyorsun, nefsine mağlup oluyorsun; bunu anlarız. Çünkü insan âcizdir, zayıftır, nefsine ve şeytana mağlup olabilir. Allah seni affetsin.

Ancak bizim meselemiz amel değil, kabul… Kabul amelden farklı bir şeydir. Kabul etmenin amel etmek gibi bir zorluğu yoktur. İnsan en azından şunu diyebilir:

— Peygamberimiz (a.s.m.) böyle hükmetmiş, hadislerinde böyle geçiyor; hak olan da budur. Lakin sözüm nefsime geçmiyor, bununla amel edemiyorum, Allah beni affetsin…

Bunu demek zor mudur? Hakkı kabul etmek zor mudur?

Hayır, hiç de zor değildir. Lakin insan hakkı değiştirmek istiyor, nefsinin arzusunu hak yapmak istiyor; İslam’a benzemek değil, İslam’ı kendisine benzetmek istiyor. Böyle olunca da kendi sözünü, Peygamberimizin sözüne tercih ediyor.

Bizim sözümüz ise şudur:

— Peygamberimiz (a.s.m.) her neye hükmetmişse hak odur; ona iman ettik, onu kabul ettik ve onu tasdik ettik.

Yazar: Sinan Yılmaz

Paylaş:
Bu Makaleyi Değerlendirin