a
Ana Sayfaİtikâf13. Bir gün itikâf adayan kimse mescide ne zaman girer ve ne zaman çıkar?

13. Bir gün itikâf adayan kimse mescide ne zaman girer ve ne zaman çıkar?

Bir gün itikâfa girmeye niyet edilmişse buna gecesi dâhil olmaz. Böyle bir niyette bulunan kişi fecirden önce -imsak vaktinden önce- mescide girer ve güneş batınca mescitten çıkar.

Şuna da ilave edelim:

Yalnız gündüzleri itikâfta bulunmaya niyet edilmesi sahihtir. Bu durumda, her gün fecrin doğuşundan önce mescide girilir ve güneşin batışından sonra çıkılır.

Eğer peş peşe itikâfa niyet edilmemişse istenilen günlerde itikâf yapılabilir. Ancak “Fasılasız şu kadar gün itikâfa niyet ettim.” denilerek nezredilirse geceler de buna dâhil olur. Çünkü geceler gündüzlere tabidir.

(Vehbe Zuhaylî, III, 225; Ömer Nasuhi Bilmen, 334, Madde 267)

Yazar: Sinan Yılmaz

Paylaş:
Bu Makaleyi Değerlendirin