a
Ana SayfaHac14. Haccını eda ettikten sonra küfre giren kimse tekrar Müslüman olsa bir daha hacca gitmesi gerekir mi?

14. Haccını eda ettikten sonra küfre giren kimse tekrar Müslüman olsa bir daha hacca gitmesi gerekir mi?

Haccın farziyetinin şartlarından birincisi Müslüman olmaktır. Gayrimüslimler hac ile mükellef değildir. Eğer bir gayrimüslim bir şekilde hacceder ve daha sonra Müslüman olursa, diğer şartların bulunması hâlinde yeniden haccetmesi gerekir.

Yine bir mümin haccettikten sonra -Allah muhafaza etsin- dinden çıkar ve sonra tövbe ederek tekrar İslam’a girecek olursa, bu kişinin önceden yapmış olduğu hac iptal olur; küfür önceki haccı yok eder. Eğer bu kişi haccın farziyetinin şartlarına haiz ise tekrar haccetmesi gerekir.

Küfrün haccı iptal etmesi sebebiyle, Müslümanlar küfür lafızlarını çok iyi öğrenmeli ve bu lafızlardan şeytandan kaçar gibi kaçmalıdır. Birçok söz vardır ki bunları söyleyen küfre girer ve dinden çıkar. Yine İslam’ın tek bir hükmünü inkâr etmek kişiyi küfre sokar. Bunlar çok iyi bilinmeli ve buna göre davranılmalıdır.

(Ömer Nasuhi Bilmen, 377, Madde 18)

Yazar: Sinan Yılmaz

Paylaş:
Bu Makaleyi Değerlendirin