a
Ana SayfaHayız ve Nisaf14. Kadın namaz kılarken veya nafile oruç tutarken âdet olsa bunları kaza eder mi?

14. Kadın namaz kılarken veya nafile oruç tutarken âdet olsa bunları kaza eder mi?

Kadın nafile bir namaza başlamışken âdet görse, başlamış olduğu namazı sonradan kaza eder. Fakat farz namazı kılarken âdet görse, bu namazı kaza etmez. Çünkü bu namazın kendisine farz olmadığı ortaya çıkmıştır.

Eğer kadın farz veya nafile oruç tutarken âdet görse, bu durumda, bozmak zorunda kaldığı orucu kaza eder. Bu hüküm hem farz hem de nafile oruç için geçerlidir.

(Ömer Nasuhi Bilmen, Büyük İslam İlmihali, Sf. 79, Madde 124)

Yazar: Sinan Yılmaz

Paylaş:
Bu Makaleyi Değerlendirin