a
Ana SayfaGusül14. Kişi uykudan uyandığında elbisesinde ıslaklık görse gusletmesi gerekir mi?

14. Kişi uykudan uyandığında elbisesinde ıslaklık görse gusletmesi gerekir mi?

Uykudan uyanan kimse yatağında, çamaşırında veya bedeninde bir yaşlık görse bakılır:

Eğer rüyada cinsel ilişkide bulunduğunu hatırlıyorsa gusletmesi gerekir. Yaşlığın meni olup olmamasında şüpheye düşmesi bir önem taşımaz.

Eğer cinsel ilişkide bulunduğunu hatırlamıyorsa, bu durumda, yaşlığın mahiyetinin ne olduğu üzerinde durulmaz ve gusül gerekmez. Çünkü akıntının şehvetle geldiği bilinmemektedir.

Bu mesele İmam Ebû Yusuf’a göredir. Çünkü İmam Ebû Yusuf’a göre, şehvetle yerinden ayrılan meninin şehvetsiz bir hâlde dışarıya çıkması guslü gerektirmez. Kişi rüyasında cinsel ilişkide bulunduğunu hatırlamıyorsa, meninin dışarı şehvetsiz çıkma ihtimali vardır. Meninin dışarı şehvetle çıktığı kesin bilinmediği için gusül vacip olmaz. Misafirlikte olanlar veya yıkanması zor olanlar bu fetvayla amel edebilir.

İmam-ı Azam ve İmam Muhammed’e göre, gelen akıntının mezi olduğunu anlıyorsa gusletmesi gerekmez. Çünkü meziden dolayı gusül vacip değildir. Fakat meni olduğunu biliyor veya şüpheye kapılıyorsa gusletmesi gerekir. Çünkü İmam-ı Azam ve İmam Muhammed’e göre, şehvetle yerinden ayrılan meninin şehvetsiz bir hâlde dışarıya çıkmasıyla gusül vacip olur.

Kişinin yıkanma imkânı varsa, bu iki imamın görüşüyle amel etmesi ve ihtiyatlı olup gusletmesi daha güzeldir ve takvaya daha uygundur.

(Ömer Nasuhi Bilmen, Sf. 97, Madde 173)

Yazar: Sinan Yılmaz

Paylaş:
Bu Makaleyi Değerlendirin