a
Ana SayfaAdak15. “Üzerime oruçlar vacip olsun.” diyen kişi kaç gün oruç tutmalıdır?

15. “Üzerime oruçlar vacip olsun.” diyen kişi kaç gün oruç tutmalıdır?

“Üzerime oruç vacip olsun.” diyen kimsenin bir gün oruç tutması gerekir.

“Üzerime oruçlar vacip olsun.” diyerek sayısını tayin etmeyen kimsenin, İmam-ı Azam Hazretlerine göre on gün, İmam Ebû Yusuf ve İmam Muhammed’e göre ise yedi gün oruç tutması gerekir. Kişi bu iki fetvadan dilediği ile amel edebilir.

Kişi sadece “Nezrim olsun.” dese ve bununla herhangi bir sayı olmaksızın oruca niyet etse, üç gün oruç tutması gerekir. Eğer miktarsız sadakaya niyet etmişse on fakire birer fidye verilmelidir.

(Ömer Nasuhi Bilmen, 330, Madde 246, 247)

Yazar: Sinan Yılmaz

Paylaş:
Bu Makaleyi Değerlendirin