a
Ana Sayfaİtikâf15. Birkaç gün itikâf adansa peş peşe olma mecburiyeti var mıdır?

15. Birkaç gün itikâf adansa peş peşe olma mecburiyeti var mıdır?

Birkaç gün itikâf adayan kimse sadece gündüzleri itikâfta bulunmaya niyet etse bu sahihtir. Bu durumda, her gün fecrin doğuşundan önce mescide girer ve güneşin batışından sonra çıkar. Eğer peş peşe itikâfa niyet etmemişse dilediği günlerde itikâf yapabilir.

Eğer itikâfa niyet ederken gündüzleri belirtmemişse, bu durumda, geceler de buna dâhil olur. Çünkü geceler gündüzlere tabidir. Ayrıca bu itikâfın peş peşe yapılması gerekir. Çünkü itikâfta asıl olan peş peşe olmasıdır.

Buna göre, bir kimse mesela “Üç gün sadece gündüzleri ve peş peşe olmaksızın itikâf nezrim olsun.” dese, geceleri dâhil olmaksızın üç gün itikâf yapar. Bu üç günün peş peşe olması şart değildir. Her gün için fecirden önce -imsak vaktinden önce- camiye girer ve güneş batınca çıkar.

Eğer gündüzleri ve peş peşe olmamayı belirtmeden, “Üç gün itikâf nezrim olsun.” gibi bir söz söylese, buna geceleri de dâhil olur ve bu üç günün peş peşe olması gerekir. Bu durumda, birinci gün güneş batmadan önce camiye girer ve son gün güneş battıktan sonra camiden çıkar.

(Vehbe Zuhaylî, III, 225; Ömer Nasuhi Bilmen, 334, Madde 267)

Yazar: Sinan Yılmaz

Paylaş:
Bu Makaleyi Değerlendirin