a
Ana SayfaGusül15. Gusülden sonra gelen meniden dolayı gusletmek gerekir mi?

15. Gusülden sonra gelen meniden dolayı gusletmek gerekir mi?

İhtilam olan veya cinsel ilişkide bulunan bir kimse, idrarını yapmadan veya çokça yürümeden veya yatıp uyumadan yıkansa ve daha sonra kendisinden meninin arta kalan kısmı çıkacak olsa ikinci kez yıkanması gerekir.

Eğer idrarını yaptıktan veya epeyce yürüdükten veya uyuduktan sonra şehvetsiz olarak kendisinden meni gelecek olsa, bu meni guslü gerektirmez. Çünkü bu durumda, o meni yerinden şehvet olmaksızın ayrılmış bulunur. Yerinden şehvetsiz olarak ayrılan meniden dolayı da gusül vacip olmaz.

Eğer bir kadından yıkandıktan sonra kocasının menisi çıkacak olursa tekrar gusletmesi gerekmez.

(Ömer Nasuhi Bilmen, Sf. 97, Madde 178)

Yazar: Sinan Yılmaz

Paylaş:
Bu Makaleyi Değerlendirin