a
Ana SayfaHadis Savunması15. Kim Resule itaat ederse şüphesiz Allah’a itaat etmiştir. (Nisa 80)

15. Kim Resule itaat ederse şüphesiz Allah’a itaat etmiştir. (Nisa 80)

Hadis inkârcıları, “Biz Kur’an’a uyarız. Kur’an bize yeter.” diyorlar. Biz de onlara diyoruz ki:

Madem siz Kur’an’a uyuyorsunuz o hâlde şu ayete dikkat edin. Bakın Rabbimiz ne buyurmuş:

مَنْ يُطِعِ الرَّسُولَ  Kim Resule itaat ederse  فَقَدْ أَطَاعَ اللَّهَ  şüphesiz Allah’a itaat etmiştir.  وَمَنْ تَوَلَّى  Kim de -Resulden- yüz çevirirse  فَمَا أَرْسَلْنَاكَ عَلَيْهِمْ حَفِيظًا  biz seni onlar üzerine bir bekçi olarak göndermedik.

Manaya bir daha dikkat edelim: Kim Resule itaat ederse şüphesiz Allah’a itaat etmiştir. Kim de -Resulden- yüz çevirirse, biz seni onlar üzerine bir bekçi olarak göndermedik. (Nisa 80)

Şimdi, bu ayet-i kerime üzerinde biraz tahlil yapalım:

Ayet-i kerimede, “Kim Kur’an’a itaat ederse şüphesiz Allah’a itaat etmiştir.” denilmiyor. Deniliyor ki: “Kim Resule itaat ederse şüphesiz Allah’a itaat etmiştir.” Eğer sadece Kur’an’ın emirlerine itaat kâfi olsaydı, ayette “Resul” yerine “Kur’an” geçerdi.

Allahu Teâlâ bizden Resul (a.s.m.)’a itaat etmemizi istiyor. Ve bu itaati kendine itaatin bir şartı kabul edip kendine itaatle denk tutuyor.

“Kim Resule itaat ederse şüphesiz Allah’a itaat etmiştir.” ayetinin mana-yı muhalifi şudur: Kim Resule itaat etmezse şüphesiz Allah’a itaat etmemiştir.

İşte hadis inkârcıları Efendimiz (a.s.m.)’a itaat etmemekle ve hadislerini inkâr etmekle aslında Allah’a isyan ediyorlar!

Sevgili kardeşlerim, sakın bu hadis inkârcılarının sözlerini dinlemeyin. Değil dinlemek, onlardan şeytandan kaçar gibi kaçın. Eğer kendinizi Allah’a sevdirmek ve Allah’a itaat etmek istiyorsanız, Resulüne itaat edin. Ona itaat eden, Allah’a itaat etmiş olur.

Yazar: Sinan Yılmaz

Paylaş:
Bu Makaleyi Değerlendirin