a
Ana SayfaKurban15. Kurbanlar yanlışlıkla arefe günü kesilse ne olur?

15. Kurbanlar yanlışlıkla arefe günü kesilse ne olur?

Kurban bayramının birinci günü olduğu zannedilerek bayram namazı kılınsa ve kurbanlar kesilse, daha sonra da bu günün arefe günü olduğu anlaşılsa, kılınan namaz ve kesilen kurbanlar geçerli sayılır. Çünkü böyle hatalardan kaçınmak her zaman için mümkün değildir.

Eğer kurban bayramının birinci günü olduğu zeval vaktinden (güneşin tam tepede olduğu vakitten) önce anlaşılırsa, bu durumda, bayram namazı kılınır; ondan sonra kurbanlar kesilir. Eğer bayramın birinci günü olduğu zeval vaktinden sonra anlaşılırsa, o gün bayram namazı kılınmaz, sadece kurbanlar kesilir. Bayram namazı ertesi gün kılınır.

(Ömer Nasuhi Bilmen, 421, Madde 25, 26)

Yazar: Sinan Yılmaz

Paylaş:
Bu Makaleyi Değerlendirin