15. Peygamberimiz (asm) her sözünü vahiyle konuşur.

Hadis inkârcıları: “Biz Kur’an’a uyarız. Kur’an bize yeter.” diyorlar. Biz de onlara diyoruz ki: Madem siz Kur’an’a uyuyorsunuz, o halde Necm suresinin şu ayetlerine dikkat edin. Bakın Rabbimiz ne buyurmuş:

وَمَا يَنْطِقُ عَنِ الْهَوَى O -Yani Efendimiz (asm)- hevasından konuşmaz.  إِنْ هُوَ إِلاَّ وَحْيٌ يُوحَى   Onun konuşması ancak kendisine vahyedilendir. (Necm, 53/3-4)

Bu ayet-i kerimelerin açık beyanına göre, Peygamberimiz (asm) nefsinin arzusuna göre konuşmazdı. Onun her sözü, bilhassa dine ait her sözü, vahiyledir. Eğer Efendimiz (asm) hevasından konuşacak olsaydı, neyin olacağını şu ayet beyan eder:

وَلَوْ تَقَوَّلَ عَلَيْنَا بَعْضَ الْأَقَاوِيلِ  Eğer O bize bazı sözler uydursaydı,  لَأَخَذْنَا مِنْهُ بِالْيَمِينِ   Elbette biz Onu bundan dolayı kudretimizle yakalardık.  ثُمَّ لَقَطَعْنَا مِنْهُ الْوَتِينَ  Sonra da onun şah damarını keser atardık. (Hakka, 69/45-47)

Bütün bu ayetlerin beyanıyla, Efendimiz (asm) hevasından konuşmuyor, arzusuna göre konuşmuyor, O sadece kendisine vahyedileni konuşuyor.

Madem kendisine vahyedileni konuşuyor, o halde Onun sözünü dinlememek, Allah’ın emrini dinlememektedir. Hadis-i şerifleri inkâr etmek, Allah’ın vahyini inkâr etmektir.

Kur’an, Efendimiz (asm)’in her sözünün vahiyle olduğunu beyan ederken, bir Müslüman nasıl olur da o sözlere kıymet vermez, biz buna şaşıyoruz!..

Sevgili kardeşlerim, bu dersimizi burada noktalayalım. Bir sonraki dersimizde buluşuncaya kadar Allah’a emanet olun.

(837 kez ziyaret edildi, Bugün 1 ziyaret)

İlgili Videolar

Playlists Have This Video

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir