15. “Peygamberlerin bir kısmına iman eder, bir kısmını inkâr ederiz.” diyenler kâfirlerin ta kendileridir. (Nisa 150)

Ehl-i kitabın ehl-i cehennem olduğuna dair on üçüncü delilimiz Nisa suresinin 150. ayetidir. Bu ayet-i kerimede şöyle buyrulmuş:

إِنَّ الَّذِينَ يَكْفُرُونَ بِاللَّهِ وَرُسُلِهِ  Şüphesiz Allah’ı ve peygamberlerini inkâr edenler, وَيُرِيدُونَ أَنْ  يُفَرِّقُوا بَيْنَ اللَّهِ وَرُسُلِهِ Allah ile peygamberlerinin arasını ayırmak isteyenler,وَيقُولُونَ نُؤْمِنُ بِبَعْضٍ وَنَكْفُرُ بِبَعْضٍ  “Bir kısmına iman ederiz, bir kısmını da inkâr ederiz.” diyenler, وَيُرِيدُونَ أَنْ يَتَّخِذُوا بَيْنَ ذلِكَ سَبِيلاً ve bunun arasında bir yol tutmak isteyenler,أُولئِكَ هُمُ الْكَافِرُونَ حَقًّا işte onlar gerçek kâfirlerin ta kendileridir.    وَأَعْتَدْنَا لِلْكَافِرِينَ عَذَابًا مُهِينًاBiz kâfirler için alçaltıcı bir azap hazırladık. (Nisa 150-151)

Bu ayet-i kerimede Allahû Teâlâ iki grup hakkında, “İşte onlar gerçek kâfirlerin ta kendileridir.” buyurmuş ve onlar için alçaltıcı bir azap hazırladığını bildirmiştir.

Bu iki gruptan birincisi: Allah’ı ve peygamberlerini inkâr edenlerdir. Bunlar ateistlerdir. Bunlar hem Allah’ı inkâr ederler hem de peygamberlerini. Bu kâfirler zaten malumunuz…

İkinci gruba giren kâfirler ise hem Allah’a iman ediyor hem de peygamberlere iman ediyor. Bunları kâfir yapan şey Allah ile bazı peygamberlerin arasını ayırmak ve bir kısım peygamberi inkâr etmektir. Ayetin açık beyanıyla, insan tek bir peygamberi inkâr etse kâfir olur.

Yahudiler hem Hz. İsa’yı hem de Hz. Muhammed (asm)’ı inkâr ediyor. Bu inkârlarıyla da bu iki peygamber ile Allah’ın arasını ayırmış oluyorlar. Hristiyanlar ise Hz. Musa’yı kabul ediyor, Hz. Muhammed (asm)’ı ise inkâr ediyor. Onlar da Peygamberimiz ile Allah’ın arasını ayırmış oluyor. Hem Yahudiler hem de Hristiyanlar lisan-ı hâlleriyle, “Biz peygamberlerin bir kısmına iman ederiz, bir kısmını da inkâr ederiz.” diyorlar. Şimdi, Allah’ın onlar hakkında ne buyurduğuna bir daha bakalım:

يُرِيدُونَ أَنْ يُفَرِّقُوا بَيْنَ اللَّهِ وَرُسُلِهِ  Allah ile peygamberlerinin arasını ayırmak isteyenler, -yani bir peygamberi inkâr ederek Allah ile arasını ayıranlar-  وَيقُولُونَ نُؤْمِنُ بِبَعْضٍ وَنَكْفُرُ بِبَعْضٍ  “Bir kısmına iman ederiz, bir kısmını da inkâr ederiz.” diyenler, -yani mesela “Biz Hz. Musa’ya iman ederiz ama Hz. İsa’yı inkâr ederiz.” diyenler ya da “Biz Hz. İsa’ya iman ederiz ama Hz. Muhammed’i inkâr ederiz.” diyenler-  وَيُرِيدُونَ أَنْ يَتَّخِذُوا بَيْنَ ذلِكَ سَبِيلاً ve bunun arasında -yani iman ile küfür arasında- bir yol tutmak isteyenler,  أُولئِكَ هُمُ الْكَافِرُونَ حَقًّا işte onlar gerçek kâfirlerin ta kendileridir.    وَأَعْتَدْنَا لِلْكَافِرِينَ عَذَابًا مُهِينًاBiz kâfirler için alçaltıcı bir azap hazırladık. (Nisa 150-151)

— Allahû Teâlâ Yahudiler ve Hristiyanlar hakkında ne buyurdu?

Dedi ki: “Onlar gerçek kâfirlerin ta kendileridir. Biz onlar için alçaltıcı bir azap hazırladık.”

Allah böyle diyor. Onların yaptığı işin Allah ile peygamberlerinin arasını ayırmak ve peygamberlerin bir kısmına iman edip bir kısmını inkâr etmek olduğunu söylüyor. Onların kâfir olduğunu ilan ediyor. Sonra birisi çıkıyor diyor ki: Ehl-i kitap cennete girecek!

Yahu Allah’tan kork! Senin hiç mi aklın yok, hiç mi fehmin yok! Sen Allah’a ve Kur’an’a nasıl iftira edersin! Bu kadar açık ayeti nasıl görmüyorsun! Görüyorsun ve biliyorsun ama senin derdin başka! Senin dersin ıslah değil, ifsat! Allah bu ümmete Kur’an bilgisi versin. Versin de senin gibi şeytanlara kanmasın!

(13 kez ziyaret edildi, Bugün 1 ziyaret)

İlgili Videolar

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir