a
Ana Sayfaİtikâf16. Bir ay itikâf adayan kimse bir gün dışarı çıkmak zorunda kalsa itikâfı bozulur mu?

16. Bir ay itikâf adayan kimse bir gün dışarı çıkmak zorunda kalsa itikâfı bozulur mu?

Belirli bir ayda yapılması adanan bir itikâf eda edilirken bir gün dışarıya çıkılsa, sadece bu günün kazası yapılır. Yine belirli bir itikâfta iken oruç bozulsa, sadece oruç bozulan günün kazası yapılır. Çünkü vacip itikâflarda oruç şarttır. Oruç bozulduğunda itikâf da bozulur.

Buna göre, bir kimse mesela “Şaban ayında itikâf yapmak adağım olsun.” dese ve şaban ayında itikâfa girse, daha sonra bir gün dışarıya çıksa veya orucunu bir gün bozsa, sadece bu günün kazasını yapması gerekir. İtikâfa baştan başlaması gerekmez.

Bu anlattığımız, belirli bir ayda adanan itikâf için geçerlidir. Eğer belirsiz bir ayda itikâf yapmak adanmışsa, bir gün dışarıya çıkılması ya da bir gün orucun bozulmasıyla itikâf da bozulur. Bu durumda, yeniden bir ay itikâfa girilmesi gerekir.

Buna göre, bir kimse mesela “Herhangi bir ayda itikâf yapmak adağım olsun.” dese ve muharrem ayında itikâfa girse, daha sonra bir gün dışarıya çıksa veya orucunu bir gün bozsa, yeniden bir ay itikâfa girmesi gerekir. Bozulan gün ile itikâf başa döner.

İtikâf yapan kimse ister kendi iradesiyle orucunu yesin veya dışarı çıksın isterse iradesi dışında bunlar gerçekleşsin hüküm aynıdır.

(Ömer Nasuhi Bilmen, 336, Madde 278)

Yazar: Sinan Yılmaz

Paylaş:
Bu Makaleyi Değerlendirin