16. Hadis-i şerifleri kabul etmeyenler Kur’an ile nasıl amel edecekler?

Hadis inkârcıları: “Biz Kur’an’a uyarız. Kur’an bize yeter.” diyorlar. Biz de onlara diyoruz ki: Hadis-i şerifleri kabul etmeden Kur’an’a nasıl uyacaksınız?

Mesela: Kur’an أَقِيمُوا الصَّلاةَ   Namaz kılın, der. Peki, Kur’an’da namazların rekât sayısı var mı? Mesela, sabah namazının farzı kaç rekât ve nasıl kılınacak, bunu bize Kur’an’da gösterebilir misiniz? Hayır, gösteremezsiniz, çünkü bu meseleler Kur’an’da geçmemektedir. O halde sizler, hadisleri kaynak kabul etmezseniz, Kur’an’ın “Namaz kılın.” emrine nasıl itaat edeceksiniz?

Yine Kur’an آتُوا الزَّكَوةَ   Zekat verin, der. Peki, hangi maldan ve ne oranda zekât vereceğimizi, Kur’an’da gösterebilir misiniz? Mesela, balın zekâtı nedir? Tahılın zekâtı nedir? Develerin zekâtı kaçta kaçtır? Bunları ve zekâtın diğer meselelerini, bize Kur’an’da gösterebilir misiniz? Hayır, gösteremezsiniz, çünkü zekât ile ilgili bu meseleler Kur’an’da geçmemektedir. O halde sizler, hadisleri kaynak kabul etmezseniz, Kur’an’ın “Zekat verin.” emrine nasıl itaat edeceksiniz?

Yine Kur’an أَتِمُّ الْحَجَّ   Haccı tamamlayın, der. Peki, haccı nasıl yapacağız? Mesela, Kâbe’nin etrafında kaç defa döneceğiz? Sefa ile Merve arasında kaç defa gidip geleceğiz? Haccın farzı ne, vacibi ne? Bunları Kur’an’da gösterebilir misiniz? Hayır, gösteremezsiniz, çünkü bu meseleler Kur’an’da geçmemektedir. O halde sizler, hadisleri kaynak kabul etmezseniz, Kur’an’ın “Haccı tamamlayın.” emrine nasıl itaat edeceksiniz?

Bu üç misal gibi, üç yüz misal verebiliriz ki, eğer hadisleri ve sünnet-i seniyyeyi kabul etmezsek, Kur’an’la amel edemeyiz, Kur’an’ın emirlerini eda edemeyiz, Kur’an’a tabi olamayız ve Kur’an’ı yaşayamayız.

Şimdi ey hadis inkârcıları! Hâl böyle iken, sizler nasıl olur da Kur’an’a uyduğunuzu iddia ediyorsunuz? Hadisleri kabul etmeden Kur’an’ın hangi emrini yaşayabilirsiniz ve hangi hükmüyle amel edebilirsiniz? Eğer aklınız varsa ve kalbiniz hâlâ ölmediyse, gelin bu inkârdan vazgeçin ve bu büyük hüsrandan kurtulun.

Sevgili kardeşlerim, Hadis Savunması eserimizin bu On Altıncı Dersini burada noktalayalım. Bir sonraki dersimizde buluşuncaya kadar Allah’a emanet olun.

(272 kez ziyaret edildi, Bugün 1 ziyaret)

İlgili Videolar

Playlists Have This Video

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir