a
Ana SayfaOruç16. Hastaların oruç tutmaması veya bozması caiz midir?

16. Hastaların oruç tutmaması veya bozması caiz midir?

Bir hasta öleceğinden veya aklının gitmesinden veya hastalığının artmasından ya da uzamasından korkacak olursa oruç tutmayabilir ve tutmuş olduğu orucu bozabilir. Sonradan iyileşince tutamadığı günleri kaza eder.

Ancak sadece kuruntuya bağlı bir korku yeterli değildir. Ya hastanın kendi tecrübesinden ya da görülen belirtilerden dolayı kuvvetli bir zan bulunmalıdır. Ya da uzman olan Müslüman bir doktor tarafından haber verilmelidir.

Uyuz, diş ağrısı, parmak ağrısı, çıban ve benzeri hastalıklar orucu bozmayı mübah kılan özürlerden değildir. Çünkü bu hastalıklar kişiyi helak etmez.

Oruç tuttuğu takdirde böyle hasta olacağını -delilden doğan kuvvetli bir zanla veya Müslüman bir doktorun haber vermesiyle- bilen bir kimse de hasta hükmündedir. Orucunu tutmayabilir veya tutmakta olduğu orucu bozabilir. Daha sonra bozduğu orucu kaza eder. Eğer kaza imkânı yoksa fidyesini verir.

Hastalığının iyileşme ümidi olmayan hastalar yaşlılar hükmündedir. Bunlardan oruçlarını kaza etmeleri beklenmez. Bunlar her bir gün için bir fidye verirler.

Hanefi mezhebine göre, savaşta zayıf düşmekten korkan askerin de oruç tutmaması caizdir. Bunun sebebi, düşmana karşı kuvvetli olmak ve Mekke’nin fethi esnasında Peygamberimiz (a.s.m.)’ın sünneti ile amel etmektir.

(Vehbe Zuhaylî, III, 176-177)

Yazar: Sinan Yılmaz

Paylaş:
Bu Makaleyi Değerlendirin