a
Ana SayfaKur'an'ın Tarifi16. Hem bir kitab-ı dua.

16. Hem bir kitab-ı dua.

Bu dersimizde Kur’an’ın tarifinin on altıncı maddesini mütalaa edeceğiz:

Hem bir kitab-ı dua… (İşârâtü’l-İ’caz)

Kur’an’da birçok dua ayeti vardır. Kur’an âdeta insana dua etmeyi öğretmekte, bu cihetiyle de bir kitab-ı dua olmaktadır.

Ben bir vakit Kur’an’daki dua ayetlerini toplamaya niyet etmiştim. Fatiha’dan başlayarak Kur’an’ın sonuna kadar, ayetleri bu odak noktasıyla inceledim. Dua manasında olan ayetleri bir word sayfasına kaydettim. Kur’an’ın sonuna geldiğimde yirmi sayfadan fazla dua ayeti yazmıştım. Kaldı ki ben sadece dua virdi yapmayı arzu ettiklerimi toplamıştım. Her dua ayetini veya duaya çevrilme ihtimali olan ayetleri toplasaydım kim bilir kaç sayfa çıkardı?

Örnek kabilinden birkaç dua ayetini zikredelim:

رَبَّنَا اٰتِنَا فِي الدُّنْيَا حَسَنَةً وَفِي الْاٰخِرَةِ حَسَنَةً وَقِنَا عَذَابَ النَّارِ   Ey Rabbimiz! Bize dünyada da iyilik ver, ahirette de iyilik ver. Ve bizi ateşin azabından koru. (Bakara 201)

رَبَّنَا اَفْرِغْ عَلَيْنَا صَبْرًا وَثَبِّتْ اَقْدَامَنَا وَانْصُرْنَا عَلَى الْقَوْمِ الْكَافِرينَ   Ey Rabbimiz! Üzerimize sabır dök. Ayaklarımızı sabit kıl. Ve kafirler kavmine karşı bize yardım et. (Bakara 250)

رَبَّنَا لَا تُزِغْ قُلُوبَنَا بَعْدَ اِذْ هَدَيْتَنَا وَهَبْ لَنَا مِنْ لَدُنْكَ رَحْمَةً اِنَّكَ اَنْتَ الْوَهَّابُ   Ey Rabbimiz! Bize hidayet ettikten sonra kalplerimizi saptırma ve bize kendi katından bir rahmet ver. Şüphesiz sen ihsanı pek çok olansın. (Âl-i İmran 8)

رَبَّنَا اِنَّنَا اٰمَنَّا فَاغْفِرْ لَنَا ذُنُوبَنَا وَقِنَا عَذَابَ النَّارِ   Ey Rabbimiz! Muhakkak ki biz iman ettik. Öyleyse bizim günahlarımızı bağışla ve bizi ateşin azabından koru. (Âl-i İmran 16)

رَبَّنَا ظَلَمْنَا اَنْفُسَنَا وَاِنْ لَمْ تَغْفِرْ لَنَا وَتَرْحَمْنَا لَنَكُونَنَّ مِنَ الْخَاسِرينَ   Ey Rabbimiz! Biz nefislerimize zulmettik. Eğer sen bizi bağışlamaz ve merhamet etmezsen, şüphesiz biz hüsrana uğrayanlardan oluruz. (Araf 23)

رَبِّ اجْعَلْني مُقِيمَ الصَّلٰوةِ وَمِنْ ذُرِّيَّتي رَبَّنَا وَتَقَبَّلْ دُعَاءِ   Ey Rabbim! Beni ve soyumdan gelenleri namazı ikame edenlerden eyle. Ey Rabbimiz! Duamı kabul eyle. (İbrahim 49)

رَبَّنَا هَبْ لَنَا مِنْ اَزْوَاجِنَا وَذُرِّيَّاتِنَا قُرَّةَ اَعْيُنٍ وَاجْعَلْنَا لِلْمُتَّقينَ اِمَامًا   Ey Rabbimiz! Bize göz nuru olacak eşler ve çocuklar bahşet. Ve bizi takva sahiplerine imam kıl. (Bakara 201)

Daha bunlar gibi onlarca dua ayeti ile Kur’an bir kitab-ı duadır. Kim dua etmeyi öğrenmek isterse Kur’an’ı kendine rehber yapmalı ve ondaki duaları vird-i zeban eylemelidir.

Hem Kur’an bütün bu dua ayetleriyle göstermektedir ki: İnsanın sebeb-i hilkati duadır ve ubudiyettir. Allahu Teâlâ dilimizden duayı eksin etmesin. Âmin.

Bu dersimizde şu cümlenin mütalaasını yaptık:

Hem bir kitab-ı dua… (İşârâtü’l-İ’caz)

Yazar: Sinan Yılmaz

Paylaş:
Bu Makaleyi Değerlendirin