a
Ana SayfaYeminler16. “Kâbe’ye yemin olsun.” sözü bir yemin midir?

16. “Kâbe’ye yemin olsun.” sözü bir yemin midir?

Kasem suretiyle olan yemin ya “vallahi, billahi, tallahi” demekle Allah’ın zatına veya Allah’a yemin edilmesi âdet hâline gelen “Rahman ve Rahim” gibi isimlerinden birine ya da “Allah’ın izzeti ve kudreti” gibi sıfatlarından birine yemin etmekle olur.

Allah’tan ve O’nun isim ve sıfatlarından başka olan şeylere -mesela peygamberlere ve Kâbe’ye- yemin edilmez. Yine mahlukattan birinin başına ve hayatına yemin edilmesi de caiz değildir.

Eğer bu şekilde yemin edilir ve daha sonra bu yemin bozulursa yemin kefareti verilmesi gerekmez. Çünkü bu sözler birer yemin değildir.

İmam Şafiî Hazretleri, “Böyle yeminlerin günah olmasından korkarım.” der.

(Ömer Nasuhi Bilmen, 316, Madde 189)

Yazar: Sinan Yılmaz

Paylaş:
Bu Makaleyi Değerlendirin