a
Ana Sayfaİtikâf17. Belirsiz bir ay itikâf adayan kimse ramazanda itikâfa girse olur mu?

17. Belirsiz bir ay itikâf adayan kimse ramazanda itikâfa girse olur mu?

Belirsiz bir ayda itikâf yapmayı adayan kimse ramazanda bir ay itikâfta bulunmakla bu adağını yerine getirmiş olmaz. Bunun sebebi şudur:

Vacip itikâflarda oruç şarttır. Kendisine vacip bir itikâfı adayan kimse aynı zamanda orucunu da yüklenmiş olur. Bunu belirtsin veya belirtmesin fark etmez. Ramazan orucu ise kendisine ayrıca farz olan bir ibadettir. Ramazan orucu vacip olan bir itikâfın orucu yerine geçmez. Bu sebeple de belirsiz bir ayda itikâf yapmayı nezreden kimse ramazanda bir ay itikâfta bulunmakla nezrini yerine getirmiş olmaz.

(Ömer Nasuhi Bilmen, 335, Madde 269)

Yazar: Sinan Yılmaz

Paylaş:
Bu Makaleyi Değerlendirin