17. Bir beşer, bedeniyle semaya nasıl çıkabilir?

Miraç konusunun On Yedinci dersindeyiz. Bu dersimizde, şu sorunun cevabını vereceğiz:

Bir uçak yaklaşık, 10.000 metre yukarı çıkabiliyor. Bir uzay gemisi, Ay’a ve yakın gezegenlere, uzun bir zamanda ulaşabiliyor. Hâl böyleyken, bir insan; bedeniyle ve cismiyle, birkaç dakika gibi kısa bir sürede, kâinatın en uzak köşesine nasıl gidip gelebilir?

Bu soruya cevaben deriz ki:

Meseleye, Peygamberimiz (asm) cihetinden değil, Allah’ın kudreti cihetinden bakmak gerekir. O kudrete hiçbir şey zor gelmeyeceği gibi, miraç da zor gelmez. Bu soru, sanki Hz. Peygamber (asm), miraca kendi gücüyle çıkmış gibi, yanlış bir algıdan meydana geliyor. Bu yanlış algı da sahiplerine bu soruyu sorduruyor.

Eğer meseleye Allah’ın kudreti cihetinden bakarsak, hiçbir soru ve şüphe kalmaz. O Allah’ın kudretine bakın ki: Gezegenleri sapan taşı gibi çeviriyor. Dünyamız yaklaşık 180 saatlik bir mesafeyi, 1 dakikada döner. 25.000 senelik mesafeyi 1 senede alır. Bu muazzam hareketi ona yaptıran ve bir sapan taşı gibi döndüren bir kudret, bir insanı Arş-ı Alaya çıkaramaz mı?..

– Güneş’in etrafında, şu koca dünyayı ve ondan çok daha büyüklerini, kolayca gezdiren bir kuvvet; bir insan bedenini, şimşek gibi, hatta hayal ve ruh hızında, Arş-ı Azam’a çıkaramaz mı?

– Bunlar Allah’a zor mudur?
– Allah’a zor olan bir şey var mıdır?

“Bir insan nasıl semaya çıkar?” diye sormak, kişinin Allah’ı tanımamasındandır. Onun kudret ve kuvvetini, bilmemesindendir.

Unutmayalım ki, miraç bir mucizedir. Mucize, insanın yapmaktan ve anlamaktan aciz kaldığı olay demektir. Efendimiz (asm)’ın, parmaklarından su akıtması da bir mucizedir. Parmağının işaretiyle, ayın iki parça olması da bir mucizedir. Bir insan, -peygamber bile olsa- bu mucizelerden hiçbirini yapacak güce sahip değildir. Mucize, doğrudan doğruya Allah’ın fiilidir. Ve onun yaratmasıyla vücuda gelir.

Dolayısıyla, “Bir insan, bedeniyle nasıl semaya çıkar?” diyen kimse, şu iki şıktan birini düşünmektedir:

  1. Peygamberimiz (asm) miraca kendi kuvvetiyle çıkmış. Bir beşerin ise buna kuvveti yetmez.
  2. Allah’ın kudreti, bir beşeri semaya çıkarmaya yetmez.

Bu iki şıktan birini düşünmeyen, mezkûr soruyu aklına getirmez. O zaman bu sorunun cevabı için, bu yanlış iki zannı yok etmek lazım. Bunun için de şöyle deriz:

  1. Peygamberimiz (asm) miraca kendi kuvvetiyle çıkmamıştır.
  2. Allah’ın kudreti, bir beşeri semaya çıkarmaya ve her şeye yeter.

Kim ki bundan şüphe ederse, Allah’ın kudretinden şüphe etmiş olur. Bir Müslüman’ın ise, Allah’ın kudretinden şüphe etmesi düşünülemez.

Herhalde mesele anlaşılmıştır. Bu dersimizi burada tamamlayalım. Bir sonraki dersimizde görüşünceye kadar, Allah’a emanet olun.

(287 kez ziyaret edildi, Bugün 1 ziyaret)

İlgili Videolar

Playlists Have This Video

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir