a
Ana SayfaŞefaat17. “Hakkınızda Allah’ın ortakları olduğunu zannettiğiniz şefaatçilerinizi yanınızda görmüyoruz?” ayetinin izahı

17. “Hakkınızda Allah’ın ortakları olduğunu zannettiğiniz şefaatçilerinizi yanınızda görmüyoruz?” ayetinin izahı

Bu dersimizde, şefaati inkâr edenlerin şu sözüne cevap vereceğiz. Onlar diyor ki:

— En’am suresi 94. ayette şöyle buyrulmuştur: “Hakkınızda Allah’ın ortakları olduğunu zannettiğiniz şefaatçilerinizi yanınızda görmüyoruz. Artık aranızdaki bağlar tamamen kopmuş ve iddia ettikleriniz sizi bırakıp kaybolmuşlardır.” Bu ayet-i kerimede, şefaatçi zannettiklerimizin o gün yanımızda olmayacağı açıkça bildirilmiştir. Bu da şefaatin yokluğunu ispat etmektedir.

İşte onlar böyle diyorlar. Onlara göre, ayetteki “Şefaatçilerinizi yanınızda görmüyoruz.” ifadesi şefaatin yokluğuna delilmiş. Onlara şu soruyu sormak istiyoruz:

— Bu ayet-i kerimede kimlerden bahsediliyor?

Herhâlde kimlerden bahsedildiğini anlamak için ayetin bir önüne bakmak lazım. Bakalım, ayetin bir önü ne diyor:

وَلَوْ تَرَى إِذِ الظَّالِمُونَ فِي غَمَرَاتِ الْمَوْتِ  O zalimleri ölüm şiddeti içindeyken bir görseydin!  وَالْمَلآئِكَةُ بَاسِطُوا أَيْدِيهِمْ  Melekler onlara ellerini uzatmış,  أَخْرِجُوا أَنفُسَكُمُ  (onlara diyorlar ki) canlarınızı verin!  الْيَوْمَ تُجْزَوْنَ عَذَابَ الْهُونِ  Bugün aşağılık bir azapla cezalandırılacaksınız,  بِمَا كُنتُمْ تَقُولُونَ عَلَى اللّهِ غَيْرَ الْحَقِّ  Allah hakkında haksız şeyler söylediğinizden dolayı  وَكُنتُمْ عَنْ آيَاتِهِ تَسْتَكْبِرُونَ  ve O’nun ayetlerine karşı kibirlendiğinizden dolayı.

İşte ayetin önü bu. Melekler zalimlerin canını alır ve onlara şöyle der: Allah hakkında haksız şeyler söylediğinizden ve O’nun ayetlerine karşı kibirlendiğinizden dolayı bugün aşağılık bir azapla cezalandırılacaksınız.

Bu ayetten sonra 94. ayete geçilerek denilir ki: Andolsun ki sizi ilk defa yarattığımız gibi teker teker bize geldiniz. Size verdiğimiz nimetleri de arkanızda bıraktınız. Hakkınızda Allah’ın ortakları olduğunu zannettiğiniz şefaatçilerinizi yanınızda görmüyoruz!

Bu ayette kendileriyle konuşulanlar, önceki ayette “zalim” olarak vasfedilen kişilerdir. Kur’an’da “zalim” kelimesi mutlak zikredildiğinde bununla kâfir ve müşrik kastedilir. Bunların günahları da Allah hakkında haksız şeyler söylemek ve ayetlerine karşı kibirlenmektir.

Bu ayet müşrikler hakkında inmiştir. Ayette geçen, “Allah hakkında haksız şeyler söylemenin” manası da şudur: Müşrikler meleklerin Allah’ın kızları olduğunu söylüyorlardı. İşte bu sözleri, Allah hakkında hak olmayan bir sözdür. Yine bu zümreye Allah’a eş ve evlat isnat eden diğer kâfirler de dahildir.

Bu izahlardan sonra, şimdi, mezkûr ayeti şefaatin yokluğuna delil yapanlara deriz ki:

Ey insanları Kur’an’la aldatanlar! Ve ey ayetlerin önünü arkasını saklayıp batıl fikirlerine ayetleri uyduranlar! Şimdi bize söyleyin, En’am suresi 94. ayet kimden bahsediyor? Ayetin önünü siz bilmiyor musunuz? Hayır, biliyorsunuz! Bile bile müşrikler hakkında inen ayetleri Müslümanlara teşmil ediyorsunuz.

Hadi diyelim ki ayetin evvelini bilmiyorsunuz; önceki ayette geçen “zalim” ifadesini görmediniz ve Kur’an’da “zalim” kelimesi mutlak zikredildiğinde kâfirden bahsedildiğinden de habersizsiniz. Ancak bunlar yine de mazeret değildir. Çünkü bu ayete doğru mana vermek için öncesini bilmeye gerek yok. Şimdi ayete bir daha dikkat edin. Bakın ayet diyor ki:

— Hakkınızda Allah’ın ortakları olduğunu zannettiğiniz şefaatçilerinizi yanınızda görmüyoruz.

Ayette geçen, “Allah’ın ortağı olduğunu zannetmek” ne demektir ve kimin işidir? Yani kim bazı varlıkları Allah’ın ortağı zannediyor?

— Müslümanlar mı?

Müslümanlar, şefaat edecek peygamberleri veya diğer salih kişileri Allah’ın ortağı kabul etmiyor.

— O hâlde Allah’ın ortağı olduğunu zannedenler kim?

Sadece bu ifadeden, ayette bahsi geçenlerin müşrikler olduğunu, onların Allah’a ortak koştuklarının da putlar olduğunu anlamak zor mu? Bunu anlamak için allame mi olmak lazım?

Kardeşlerim, bunlar her zaman bunu yaparlar: Müşrikler hakkındaki ayetleri Müslümanlara teşmil ederler. Bunu yaparlarken de ayeti keser kırpar, hileleri anlaşılmasın diye ayetten cımbızla çekerler. Sonra birisi gelip, “Şu ayetin bir önüne arkasına bakalım.” deyince de kaçacak yer bulamazlar. Dünyada bizden kaçsınlar bakalım; elbette Allah’ın hükmünden kaçamayacaklar!

Yazar: Sinan Yılmaz

Paylaş:
Bu Makaleyi Değerlendirin