a
Ana SayfaKurban17. Kişi tek başına aldığı büyük baş hayvana başkalarını ortak edebilir mi?

17. Kişi tek başına aldığı büyük baş hayvana başkalarını ortak edebilir mi?

Bir kimse tek başına kesmek niyeti ile bir sığır satın alsa ve daha sonra bu sığıra başkalarını ortak yapsa, bu, kerahetle caizdir. Çünkü bu durumda, Allah’a verdiği sözden caymış sayılır.

Eğer aldığı hayvana başkalarını ortak yapacak olursa, ortaklarından alacağı parayı sadaka olarak vermelidir.

Eğer bu kimse fakirse başkalarını ortak yapması caiz olmaz. Çünkü fakirin keseceği kurban adak hükmündedir ve fakir bu kurbanı satın almakla onu kendine vacip kılmıştır. Bu sebeple, başkalarını ona ortak edemez.

(Ömer Nasuhi Bilmen, 422, Madde 34)

Yazar: Sinan Yılmaz

Paylaş:
Bu Makaleyi Değerlendirin