a
Ana Sayfaİtikâf18. Belli bir ramazanda itikâf adayan kimse o ramazan değil de başka bir ramazanda itikâf yapabilir mi?

18. Belli bir ramazanda itikâf adayan kimse o ramazan değil de başka bir ramazanda itikâf yapabilir mi?

Adanmış itikâflarının edası kişiye vaciptir. Vacip itikâflarda da oruç şarttır. İtikâf adayan kimse aynı zamanda orucunu da yüklenmiş olur. Bunu belirtsin veya belirtmesin fark etmez.

Bir kimse belirli bir ramazan ayını itikâfla geçirmeyi nezretse, o ramazan ayının orucu bu itikâf orucu içinde yeterli olur. Ayrıca oruç tutmasına gerek yoktur.

Ancak böyle bir adak yapıldığı hâlde ramazan orucu tutulup da itikâf yapılmamış olsa, bu durumda, başka bir zamanda oruçlu olarak -ara vermeden- bir ay itikâf edilmesi gerekir. Eğer itikâf yapılmaksızın diğer bir ramazan girecek olursa artık bunda yapılacak itikâf yeterli olmaz. Çünkü bu durumda, kazaya kalan itikâfın orucu kişinin üzerine düşen bir borç olmuştur. Bu borç ikinci ramazanın orucu ile ödenmiş olmaz.

(Ömer Nasuhi Bilmen, 334, Madde 268)

Yazar: Sinan Yılmaz

Paylaş:
Bu Makaleyi Değerlendirin