a
Ana SayfaHac18. Hac için vekil olan kimsenin daha önce kendi adına haccetmiş olması gerekir mi?

18. Hac için vekil olan kimsenin daha önce kendi adına haccetmiş olması gerekir mi?

Hanefi mezhebine göre, hac için vekil olan kimsenin daha önceden kendi adına haccetmiş olması şart değildir. Ancak böyle bir kimsenin hac için vekil olması tahrimen (harama yakın) mekruhtur.

Şafiî mezhebine göre ise hac için vekil olan kimsenin daha önceden kendi adına haccetmiş olması gerekir. Kendi adına haccetmeyenin vekil olması sahih değildir.

İhtilaftan kurtulmak için daha önceden haccetmiş bir kimseyi vekil kılmak daha faziletlidir.

(Vehbe Zuhaylî, III, 434, 440; Ömer Nasuhi Bilmen, 407, Madde 85; Fetâvâ-yı Ali Efendi, I, 51)

Yazar: Sinan Yılmaz

Paylaş:
Bu Makaleyi Değerlendirin