a
Ana SayfaNamaz18. Namaz kılmanın mekruh olduğu yerler nerelerdir?

18. Namaz kılmanın mekruh olduğu yerler nerelerdir?

Şu yerlerde namaz kılmak mekruhtur:

1. Yol kenarlarında namaz kılmak mekruhtur. Zira yollar genelde pisliklerden ve sidiklerden hali değildir. Ayrıca insanların gelip geçmesi ile kişinin huşûu bozulur.

2. Hamam içinde namaz kılmak mekruhtur. Çünkü hamam şeytanların sığındığı, avret yerlerinin açılma ihtimalinin bulunduğu, genelde pisliklerin ve kullanılmış suların döküldüğü yerdir.

3. Deve ağıllarında namaz kılmak mekruhtur. Çünkü develerin sidikleri ve dışkıları necis kabul edilmiştir. Hem bu gibi yerlerde hayvanlar kişiye hücum eder. Bu da namaz kılanın rahatsız olmasına ve huşûunu kaybetmesine sebep olur.

4. Çöplüklerde ve mezbahada namaz kılmak mekruhtur. Çünkü bu gibi yerler pisliklere yakındır ve buralarda pisliklerin bulunma ihtimali vardır.

5. Kilise, havra ve kâfirlerin ibadet ettikleri benzeri yerlerde namaz kılmak mekruhtur. Bu ibadet yerleri ister mamur olsun ister harabe olsun fark etmez. Kilise ve havralarda namaz kılmanın mekruh olmasının hikmeti, bu yerlerin şeytanların barınakları olmasıdır. Hem bu yerler resim ve heykellerden boş olmazlar. Bu da ibadet ederken kişinin huşûunu bozar.

6. Kabir namaz kılanın önünde olduğu zaman kabristanda namaz kılmak mekruhtur. Eğer kabir arka tarafında veya üst tarafında olursa kerahet söz konusu olmaz. Ayrıca kabristanda namaz kılmak için hazırlanan yerlerde namaz kılmakta da bir kerahet yoktur.

7. Kâbe’nin üstünde namaz kılmak mekruhtur. Çünkü bunda Kâbe’ye saygısızlık vardır.

(el-Bedâyi, I, 115 vd.; Vehbe Zuhaylî, II, 101 vd.)

Yazar: Sinan Yılmaz

Paylaş:
Bu Makaleyi Değerlendirin