a
Ana SayfaZekât18. Paranın zekâtı nasıl hesaplanır?

18. Paranın zekâtı nasıl hesaplanır?

Altının nisabı yirmi miskal, gümüşün nisabı ise iki yüz dirhemdir. Bu ölçüleri grama çevirdiğimizde, 85 gram altın ve 595 gram gümüş eder.

Kişinin elindeki para -altın veya gümüş cinsinden- bu kıymete ulaşır ve üzerinden bir kamerî yıl geçerse, bunun zekâtını vermek gerekir. Zekâtın ölçüsü kırkta birdir.

Mesela bir kimse şaban ayının birinci gününde 85 gram altın veya 595 gram gümüş karşılığı bir paraya sahip olsa, bununla zekât günü başlar. Bir sene sonra şaban ayının birinci gününde elinde nisaptan fazla para varsa, bu paranın zekâtını öder. Eğer para az olur ancak elinde ticari mal ya da altın veya gümüş bulunursa, bunları birbirine ilave eder. Toplamı nisap miktarını ulaşırsa kırkta bir oranında zekâtı verilir.

Yıl içindeki artışa ya da düşüşe itibar edilmez. Mesela kişi şaban ayının birinci günü nisap miktarı paraya ya da mala sahip olsa ve daha sonra yıl içinde bütün malını kaybetse, bu durumda, zamanın hükmü devam eder, kesilmez. Eğer bir sonraki şaban ayının birinci gününde elinde nisap miktarı para veya malı olursa zekâtını öder, olmazsa ödemez.

Demek, malın yıl içindeki artışına veya eksilmesine itibar edilmez. Bakılacak şey, yıl sonunda nisap miktarı mala sahip olunup olunmadığıdır.

(Vehbe Zuhaylî, III, 273-274)

Yazar: Sinan Yılmaz

Paylaş:
Bu Makaleyi Değerlendirin