a
Ana SayfaHayız ve Nisaf19. Âdetli ve lohusa kadının Kur’an okuması caiz midir?

19. Âdetli ve lohusa kadının Kur’an okuması caiz midir?

Hanefi mezhebine göre, âdetli veya lohusa bir kadının Kur’an okuması haramdır. Sadece dua ayetlerini dua niyeti ile okuyabilir.

Mesela  رَبَّنَا اغْفِرْ لِي وَلِوَالِدَيَّ وَلِلْمُؤْمِنِينَ يَوْمَ يَقُومُ الْحِسَابُ  “Ey Rabbimiz! Hesabın görüleceği gün beni, ana-babamı ve bütün müminleri bağışla!” (İbrahim 41) duası bir ayettir. Âdetli veya lohusa bir kadın bu ayeti dua niyetiyle okusa caizdir.

Ancak manasında dua olmayan ayetleri dua kastıyla okuyamaz. Mesela “Âyete’l-Kürsî” okuması caiz değildir. Çünkü Âyete’l-Kürsî bir dua değildir ve manasında dua yoktur. Demek, dua kastıyla Kur’an okuyabilir hükmü, manası dua olan ayetlere şamildir.

Âdetli veya lohusa kadının Kur’an’a dokunması da haramdır. Bu hâlde Kur’an’ın bütününe dokunmak caiz olmadığı gibi, Kur’an’ın bir kısmına ya da üzerinde ayet yazılı olan tahta, kağıt ve duvara dokunması da caiz değildir. Sahih kabul edilen görüşe göre, Kur’an’ın tercümesi de böyledir.

Mushafa bitişik kapağına dokunmak da böyledir. Zira kapak mushafa tabidir. Kur’an’ın içine konulduğu mahfazaya, mesela torbasına veya kutusuna dokunmak caizdir. Çünkü mahfaza mushafa tabi değildir.

Elbise kolunun yeni ile dokunmak ise tahrimen (harama yakın) mekruhtur. Çünkü elbisenin yeni elbiseyi giyen kişiye tabidir.

(Serahsî, el-Mebsût, III, 152; el-Hidâye, I, 33)

Yazar: Sinan Yılmaz

Paylaş:
Bu Makaleyi Değerlendirin