a
Ana SayfaKurban19. Bir kimse kurbanlık aldığı hayvanı satıp yerine başkasını alabilir mi?

19. Bir kimse kurbanlık aldığı hayvanı satıp yerine başkasını alabilir mi?

“Bir kimse kurban için aldığı hayvanı satıp yerine başkasını alacak olsa bu caiz midir?” meselesi ihtilaflı bir meseledir. Şöyle ki:

İmam Ebû Yusuf’a göre, alınan kurbanı satıp yerine başkasını almak caiz değildir. Çünkü alınan hayvan kurban olarak tayin edilmiş ve bu hayvanın kendisine Allah’ın hakkı geçmiştir. Sonradan alınan kurban önceki kurbanın aynı değildir. Bu sebeple de alınan kurbanı satıp başkasını almak caiz olmaz.

İmam Azam Hazretleri ve İmam Muhammed’e göre ise alınan kurbanı satıp yerine başkasını almak caizdir ancak bunda kerahet vardır.

Böyle ihtilaflı meselelerde garantili yolu tercih etmek evladır. İmam Ebû Yusuf bu işe “Caiz değildir.” demekte; diğer iki imam ise “Caiz olsa da mekruhtur.” fetvasını vermektedir. Bu durumda en selametli yol, alınan hayvanın kesilmesi ve değiştirilmemesidir.

(Ömer Nasuhi Bilmen, 420, Madde 18)

Yazar: Sinan Yılmaz

Paylaş:
Bu Makaleyi Değerlendirin