a
Ana SayfaHadis Savunması19. Ey iman edenler! Allah’ın ve Resulünün önüne geçmeyin. (Hucurat 1)

19. Ey iman edenler! Allah’ın ve Resulünün önüne geçmeyin. (Hucurat 1)

Hadis inkârcıları “Biz Kur’an’a uyarız. Kur’an bize yeter.” diyorlar. Biz de onlara diyoruz ki:

Madem siz Kur’an’a uyuyorsunuz, o hâlde Hucurat suresi 1. ayetin emrine de uymalısınız. Bu ayet-i kerimede Rabbimiz şöyle buyurmuş:

يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا  Ey iman edenler!  لاَ تُقَدِّمُوا بَيْنَ يَدَيِ اللَّهِ وَرَسُولِهِ  Allah’ın ve Resulünün önüne geçmeyin.

Bu ayet-i kerimede, Allah’ın ve Resulünün önüne geçmemiz yasaklanmıştır. Allah’ın önüne geçmek, Kur’an’ın hükmü üzerine bir hüküm beyan etmektir. Mesela Kur’an faize haram der. Kim ki faize helal derse Allah’ın önüne geçmiş olur. Kur’an içkiye, kumara, zinaya haram der. Kim ki bunlara helal derse Allah’ın önüne geçmiş olur.

— Peki, Resulünün önüne geçmek ne demektir?

Bunun manası da Resulullah’ın hükmü üzerine bir hüküm beyan etmektir. Kim ki Peygamber Efendimiz (a.s.m.)’ın sünnetini beğenmez, hadislerini kabul etmez ve Peygamberimizin sözü üzerine bir görüş beyan ederse, işte bu kişi Peygamberin önüne geçmiştir.

Sözün özü: “Allah’ın ve Resulünün önüne geçmeyin.” demek, bütün işlerinizde Kur’an’a ve Resulullah’ın sünnetine tabi olun demektir.

“Öne geçmeyin” ifadesi, Allah ve Resulünün emir ve yasaklarına karşı gelmekten bir nehiydir. Ayetin devamındaki “Seslerinizi Peygamberin sesinden fazla yükseltmeyin.” ifadesi de bu işi ifade eden bir sözden nehiydir. Yani “Sakın Allah ve Resulünün sözü üzerine bir söz söylemeyin.” demektir.

İbni Abbas Hazretleri, Hz. Ali’nin bu ayeti, “Kitap ve sünnete muhalif şeyler söylemeyin.” şeklinde açıkladığını nakleder.

Bu beyanlardan sonra, şimdi hadis inkârcılarına bir çift sözümüz var. Hadis inkârcılarına diyoruz ki: Siz “Biz Kur’an’a uyarız. Kur’an bize yeter.” diyorsunuz.

— Peki, Hucurat suresinin 1. ayetine niçin uymuyorsunuz?

Bu ayeti kerimede, Peygamberimizin önüne geçmemiz yani onun sözü üzerine söz söylememiz, onun hükmü üzerine başka bir hüküm vermemiz ve onun sünnetine muhalefet etmemiz yasaklanıyor. Sizler ise bu yasağı hiç umursamayıp hadisleri ve sünneti inkâr ediyorsunuz. Bu hâlinizle, Peygamberimizin önüne geçtiğinizin ve “Resulün önüne geçmeyin.” ayetine muhalefet ettiğinizin farkında değil misiniz?

— Hani siz Kur’an’a uyuyordunuz?

— Öyleyse niçin ayetin emrine karşı geliyorsunuz?

— Niçin Resulullah’ın önüne geçiyorsunuz?

Eğer siz Kur’an’la amel etseydiniz Resulullah’ın önüne geçmez, onun sünnetini ve hadislerini kabul ederdiniz. Allah size uyanmayı ve aklınızı başınıza almayı nasip etsin. Âmin.

Yazar: Sinan Yılmaz

Paylaş:
Bu Makaleyi Değerlendirin