a
Ana Sayfaİtikâf19. Kadın itikâf adasa ve kocası izin vermese ne olur?

19. Kadın itikâf adasa ve kocası izin vermese ne olur?

Kadının itikâfı kocasının iznine bağlıdır. Bu itikâf adanmış vacip bir itikâf dahi olsa hüküm böyledir. Eğer kocası izin vermezse, kadın adamış olduğu itikâfı kocasından ayrıldıktan sonra yapar.

Eğer koca itikâf için eşine izin verirse artık bundan dönemez ve engellenmesi doğru olmaz.

Eğer kadın nezrettiği itikâfı -kocası izin vermediği için- yapamayacak olursa, ölüm ihtimaline binaen her gün için bir fidye ödenmesini vasiyet etmelidir. Bu durumda, kadın itikâfı yapmadan ölürse varisleri kadının malından bu fidyeyi öderler. Eğer kadın fakir ise fidye ondan düşer. Bu durumda yapması gereken Allahu Teâlâ’dan af ve mağfiret dilemektir.

(Ömer Nasuhi Bilmen, Sf. 333-335, Madde 262, 263, 270)

Yazar: Sinan Yılmaz

Paylaş:
Bu Makaleyi Değerlendirin